Seçmenin kafası karışık
SİYASET / 6.12.2017 / Görüntülenme: 400

Komisyonda görüşülüp genel kurula gönderilen 18 maddelik yeni anayasa paketinde seçmeni yakından ilgilendiren 2 maddeyi Konyalılara sorduk. Milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkması ve seçilme yaşının 18’e indirilmesi. Seçilme yaşının 18’e indirilmesi konusunda aşağı yukarı hem fikir olan Konyalılar, milletvekili sayısının artacağından ise habersiz ve tepkili. İşte Konyalılar kendilerini ilgilendiren o iki madde ile ilgili düşünceleri;

Uğurcan Aytekin (18) Öğrenci

“Seçmen yaşının düşürülmesi bence genç beyinlerin yeni fikirleri ortaya koyabilmesi adına olumlu diye düşünüyorum. Milletvekili sayısının arttırılması ile ilgili bir fikrim yok.”

Tayfun Kaya (27) Dekorasyoncu

“18 ile 25 yaş arasında bana göre büyük fark var. 18 yaşında bir insan doğru bir karar veremeyebilir. Milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkartılmasından haberim yok.”

Serdar Işık (64) Mimar

“Seçilme yaşının düşürülmesi bana göre oy avcılığı. Bu kararın da ülkeye ne gibi bir fayda getireceğini anlamış değilim. Şimdi 18 yaşında bir genç sağlıklı ve doğru karar verebilir mi? Verebilirse ne kadarı doğru olur? Böyle bir kararın yeni anayasa paketi içine konup referanduma götürülmesi, bana göre gençlerin ağzına bir parmak bal çalmak anlamına gelir. Doğrusu çok samimi bulmuyorum.

Zaten milletvekillerinin parlamento çalışmaları tartışmalı. Doğru dürüst çalışmayan meclisteki milletvekili sayısını 550’den 600’e yükseltmek… Anlamak mümkün değil. Bence başkanlık sistemi için artırılıyor. Memlekete bir faydasının olacağını sanmıyorum.”

Ömer Aksoy (20) Öğrenci

“Seçilme yaşının düşürülmesi hem iyi hem kötü. Tecrübesiz insanların milletvekili olması kötü, insanların meclise katılımı yönünden ise iyi. Ama 18 yaşında birine oyumu vereceğimi sanmıyorum.

Milletvekili sayısının yükseltilecek olması bana göre iyi oldu. Kendimizi daha iyi ifade edileceğimizi düşünüyorum.”

Şakir Aktaş (25) Satış Elmanı

“Seçilme yaşının 18’e düşürülmesi uygun değil. Sonuçta bu vatanı çoluk çocuk yönetemez. Burada atalarımız savaşlar verdi. Bu vatan için çok değerli insanlar olmalı. 18 yaş bilinçsiz bir yaş. Bu yaş daha yeni bir ergenlik dönemi. 25 daha mantıklıydı. Yeni jenerasyon hızlı ilerliyor. Böyle bir tercihin nedeni biraz daha çevreci, biraz daha oy toplama, insanları siyasete sürüme olabilir.”

Koltuk sayısın artması, artırılması başkanlığa bir adım daha yaklaşıldığının anlamını taşıyor. Başkanlık sisteminin daha mantıklı olduğunu düşünen biri olarak, bence doğru bir karar.”

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.