Kayyumla gelmişti
GÜNDEM / 1.3.2017 / Görüntülenme: 2591

15 Temmuz darbe girişimi ardından başlatılan soruşturma kapsamında görevden alınan Halil İbrahim Oral’ın yerine Kayyumla gelen Ilgın Belediye Başkanı Mehmet Karahan, görev yaptığı 5 aylık süreyi, evrenselgundem.com internet haber sitesine değerlendirdi.

Açıklamalarına Eylül 2016 tarihi itibariyle kayyum olarak göreve atandığını hatırlatarak başlayan Ilgın Belediye Başkanı Mehmet Karahan, “2014 yılında meclis üyesiydim. Devlet büyüklerimiz tarafından bu göreve getirildik. Bereketli bir kış geçirdik. Bereketimizden rabbim inşallah bizi tekrar nasiplendirsin diyorum. 2 ay hiç aralıksız sokaklarda kar kürümekle geçti” dedi.

Mevlana Mesneviyi

Konya-Ilgın yolunda yazı

Ilgın’ın Konya açısından önemli bir şehir olduğunu ifade eden Karahan, “Hz. Mevlana’nın Ilgın’da her yıl şifa bulduğu, mesnevisinin çoğu kısmının da Konya-Ilgın yolunda yazdığı biliniyor. Tabi bu konu hiçbir şekilde gündeme getirilmemiş. Ama bizler Hz. Mevlana’nın ayak izini Ilgın’da hissetmekteyiz. Özellikle cüzam hastalarının şifa bulduğu ve Ilgın Çavuşçu Gölü’nün etrafında oturup konakladığından sürekli bahsedilmektedir” diye konuştu.

Yol sorununda sona geldik

Ilgın’da yol sorununun büyük bir kısmını hallettiklerini belirten Karahan, Konya Büyük Şehir Belediye Başkanı’na da teşekkür ederek, “Belediye başkanımızın Ilgın’a özel bir hassasiyetti bulunmaktadır. Ilgın’ın önünü açacak projelere büyük şehrimizle beraber imza atacağız” şeklinde konuştu.

Konyalı iş adamlarına

Sitem etti

Karahan, Ilgın’ı hamamından kurtarıp termal bir şehir haline getirmek istediklerine vurgu yaparak şunları söyledi, “Şunu özellikle söylemek istiyorum. Ben şahsen Konya’nın, Konyalı esnafların, Konyalı tüccarların Ilgın üzerinden Afyon’a geçip gitmelerini yadırgıyorum. Dünyada eşi benzeri bulunmayan sulardan bir tanesi Ilgın’da. Bir tanesi de Almanya’da. İçilebilir özelliği olan tek su Türkiye’de sadece Ilgın Kaplıcalarında. Direk yer altından çıktığı gibi 42 derece ile vücut sıcaklığına uygun bir şekilde, herhangi bir katkı maddesi ya da işlem görmeden vatandaşımıza hizmet etmekteyiz.”

İş adamlarına yatırım çağrısı

Turizmde hizmet eden Konyalı iş adamlarına çağrıda bulunarak Ilgın’a davet eden Karahan, “Ilgın’a yatırım yapsınlar. Ilgın’ın hakikaten bu noktada suyunu değerlendirsinler. Ilgın’daki şifadan tüm ülkemiz faydalansın diyorum” dedi.

Önce sorunları tespit ettik

5 aydır Ilgın’da hizmet verdiğini hatırlatarak proje ve çalışmalara değinen Karahan, sözlerine şöyle devam etti, “Ilgın’ın çok eksiği var. Biz bu eksikleri tek tek tespit ettik. Özellikle kanalizasyon sorununu halletmek üzereyiz. İnşallah 1 ay gibi bir zamanda kanalizasyon tamamen bitmiş olacak. Doğalgazımız geldi. Gelecekte inşallah gençlik merkezi projemiz var. 2017 yılında ihale noktasına getirdik. Şu an ihale aşamasında. Çukurcamız var tarihi. Halk arasında Çukur Cami diye geçer. İnşallah yeni proje ile yüzde 300 artırımla faaliyete başlayacak. 2017 sonunda Çukur Camimiz halkımızın hizmetine sunulacak. Tabi yeni yeni projeler de oluşturmaktayız. Bir huzur evi, yeni okul projeleri noktasında, Çünkü 3-4 tane okulumuz şu anda sıkıntıda. Bu okullar 50 yıllık okullar. Ilgın’ın 56 tane mahallesi var. Tarım ve hayvancılıkla geçinen bir yapısı var. 56 tane mahalle olmasından dolayı zor yetişiyoruz. Yetişmeye de çalışıyoruz işin açıkçası. Büyük beldelerimiz var onların büyük sorunları var. İnşallah bu sorunları da kısa zamanda gidereceğiz.”

15 Temmuz 2016 bir milattır

Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında da açıklamalarda bulunan Karahan, “Tabi ülkelerin, milletlerin tarihinde milatlar vardır. Bu milatlar, tarihler milletlerin kaderini belirler. Kurtuluş Savaşı nasıl bir milatsa, 15 Temmuz 2016 da bir milattır. Ancak milletlimiz yeni; fakat bir o kadar da kadim ve şanlı bir milat yazmaya hazırlanmaktadır. Bu miladın adı da, 16 Nisan 2017 Cumhurbaşkanlığı Sistemidir” diye konuştu.

İlçemizi çirkin

Görünümden kurtaracağız

İlçede yürütülmekte olan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi veren Ilgın Belediye Başkanı Mehmet Karahan, konuşmasında; “Şu an kentsel dönüşümle ilgili bir çalışmamız var. 963 konut yaptık ve bu konutlar bitme aşamasında. Bir hafta 10 gün içersinde anahtarları hak sahiplerine teslim edeceğiz. Çevre Bakanımızın da açıkladığı gibi biz de bu kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. O noktada Ilgın’ın ve Ilgınlıların önünü tamamen açacağız. Çirkin görünümü bir defa ortadan kaldıracağız. Güzel Ilgınımıza inşallah güzel hizmetler edeceğiz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Göl çevresini değiştireceğiz

Çavuşçu Gölü’nü değerlendirmek adına yapılan çalışmalar konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Karahan,Çavuşçugöl’ü daha verimli kullanma adına çalışmalar yapılacak. Mesire alanına ihtiyacımız var. Halkımızın ciddi anlamda piknik yapacağı bir alan yok. Bu noktada biz Çavuşçugöl mesire alanı projemizi hayata geçirdik. İnşallah 2017 yılında projemizi bitirip Ilgınımızın hizmetine sunacağız. Ayrıca Çavuşçugöl tarafına bir villa projemizde olacak. Bu noktada çalışmalarımız var. İnşallah Çavuşçugölü’müzün çevresini daha da güzelleştireceğiz” dedi.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.