Özselek içini döktü
GÜNDEM / 5.3.2017 / Görüntülenme: 2616

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek içini evrenselgundem.com internet haber sitesine döktü. Özselek, ekonomiden istihdam seferberliğine, gündemdeki konulardan odanın faaliyet ve projelerine kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. İşte o röportajın ayrıntıları;

Öncelikle oda olarak yaptığınız ve yapacağınız sosyal projelerinizden bahseder misiniz?

“Bizim sosyal projelerimiz genelde üyelerin boş kaldığı zamanlarda tatil günlerinde etkinlikler yapmak. Bayan üyelerimize şuan gündemde de olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yönelik oda olarak bir kutlama yapacağız. Odamızda 300’ün üzerinde bayan üyemiz var. Bu bayan üyelerimizi toplayıp güncel konular olan kadına şiddet, kadın hakları gibi konulara işin uzmanları tarafından kadın üyelerimize seminer değil de sohbet toplantısı şeklinde bir işlev yapacağız.

Öte yandan 1-7 Mart Muhasebeciler Günü’yle ilgili etkinliklerimiz sürüyor. Eşleriyle beraber mali müşavir arkadaşlarımızı bir araya toplayıp yemek ve müzikli eğlenceler yapacağız. Yine kendi seminerlerimiz var; yılda bir sefer Antalya’da ulusal seminerler düzenliyoruz. Türkiye’nin tüm odalarına açık bir seminer ve Türkiye’nin her tarafından meslektaşlarımız geliyor. Türkiye’nin gündemde olan mevzularını ve kendi mesleki konularımızı görüşerek hasbıhal ediyoruz. İlk defa bu dönem termal tesisi bulunan bir otelde meslektaşlarımızla birlikte ailecek

Ocak ayı içerisinde bir program gerçekleştirdik. Bir yurtdışı programımız olacak inşallah meslektaşlarımıza yönelik. Konya’da yine bir piknik programımız olacak. Stajyerlerimize ve biraz daha imkanı olmayan meslektaşlarımıza Alanya, Antalya bölgesinde ve tüm meslektaşlarımızı kapsayan seminer ve gezi şeklinde programımız olacak. Spor alanında da Muhasebe Gençler Spor Kulübü adı altında bir amatör kulübümüz var. Sosyal etkinliklerimiz bu şekilde devam ediyor.”

Mesleki anlamdaki sorunlarınız ve talepleriniz neler?

“1-7 Mart biliyorsunuz ki Muhasebe haftası. Türkiye genelinde toplumun her kesimine bu hafta içerisinde mali müşavirlik mesleğini tanıtmak istiyoruz. En büyük amacımız bu. Mali müşavirlik mesleği ülke ekonomisine yön veren, devletle iş dünyası arasında köprü vazifesi gören tek meslek kuruluşu. Bu anlamda mesleğimiz çok ciddi ve önemli. Bir yandan sürekli değişen mevzuatı bir yandan da artan iş mevzuatıyla ve iş yükü ile uğraşıyoruz.

1989 yılında kanun çıktı o günden bu yana istediğimiz ve eksik kalan bir takım alanlar var. Bu kanunun yeniden gözden geçirilerek tekrar bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Mali tatilimiz var Temmuz ayı içerisinde ve maalesef mali tatil gibi yaşayamıyoruz. Biz bu süre içerisinde hiçbir resmi kurum tarafından denetim yapılmamasını talep ediyoruz. Yine bu süre içerisinde verilmesi gereken beyannamelerin bir sonraki ay birleştirilerek tek bir beyan halinde verilmesini talep ediyoruz. Yine dönem dönem iş yoğunluğumuzdan kaynaklı beyannamelerin verilme sürelerinin uzatılmasını talep ediyoruz. Biz bu uzatma sürelerinin talebinden vazgeçerek, tekrar bir düzenleme yapılarak beyan sürelerinin yeniden düzenlenmelerini talep ediyoruz. Bir de meslektaşlarımızın dönem dönem mücbir sebepleri oluyor. Örneğin, bayan meslektaşımızın doğum yapması, bir meslektaşımızın birinci derece yakınının vefat etmesi gibi. Ama bizim meslekte beyanın son gününe gelindiyse maalesef senin cenazen vardı, sen doğum yaptın gibi beyannamelerimizin ertelenme gibi bir durumu olmuyor. Mücbir sebeplerde de böyle bir düzenlenmenin olmasını talep ediyoruz.

Onun dışında bizim tahsilatla ilgili bazı sıkıntılarımız var. Örneğin vergi usul kanununda faturayı tahsilat esasına dayandırıyor. Diyor ki tahsilatı ne zaman yaparsanız tahsilatı o zaman keseceksiniz. Ama KDV kanununda da diyor ki hizmeti ne zaman yaptıysanız faturayı o zaman keseceksiniz. Dolayısıyla bir yerden tahsilat yapmıyoruz ama biz bir yandan hizmet vermeye devam ediyoruz. Hizmeti verdiğimiz içinde almadığımız paranın faturasını kesmek zorunda kalıyoruz. Bununda düzeltilmesini talep ediyoruz. KDV oranları bizde yüzde 18 ve yüzde 8’e çekilmesini talep ediyoruz.

Özellikle muhasebe haftası nedeniyle bizim taleplerimiz bunlar ve bunların göz önüne alınmasını ve mali müşavirlik mesleğinin tanıtılması amacıyla da bu programları düzenliyoruz. Etkinliğimiz 1 Mart’ta bütün meslektaşlarımız ve protokolün katılımıyla bir kokteyle başlattık, şimdi de paydaşlarımız olan basınla, Vergi Dairesi Başkanlığı, Vergi Denetim Kurumu, Sigorta Kurumu, diğer sivil toplum kurulularını gezerek mali müşavirlik mesleğini biraz daha tanıtmak için uğraşıyoruz.”

Ekonominin canlanması adına harekete geçen hükümet, tabiri caizse musluğu açtı. KOSGEB üzerinden ciddi destekler veriliyor. Bu desteklerden yararlanamayan sektörler var mı?

“Mali müşavirlik mesleği KOSGEB’ten yararlanamadı, halbuki mali müşavirler mutlaka KOSGEB desteğinden yararlandırılması lazım. Bu süre zarfında biliyorsunuz ki sürekli teşvikler çıkarılıyor; Sayın Cumhurbaşkanımızın milli seferberlik ilan ettiği eleman istihdamıyla ilgili. Konya’da da şuanda Mart ayının sonuna kadar en az 20 bin eleman istihdamı sağlanacak. Bunla ilgilide tüm sivil toplum kuruluşları, biz mali müşavirler olarak da elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Meslektaşlarımız aracılığıyla da destekleri bütün mükelleflerimize duyuruyoruz. 1 Şubattan itibaren eleman alımı yapan her iş yerinde sigorta primleri ve vergilerin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Sadece ücretini elemanın işveren ödeyecek, diğer sigorta primi ve vergisini devlet karşılıyor. Yine bunun yanında KOSGEB’ten girişimcilik eğitimleri ve kursları var. Oradan da en az 3 ay boyunca desteğin tamamını KOSGEB veriyor. Bir de çalıştırılan işyeri sayısında en az yüzde 30 oranında yine İş-Kur aracılığıyla 3 ay boyunca iş başı eğitimini İş-Kur karşılıyor.”

Vergi denetim kurulu başkanlığı ile gerçekleştirdiğiniz istişare toplantısında vergi mükellefleri ve mali müşavirler ile ilgili sorunların çözümü noktasında ne gibi kararlar alındı, biraz bahseder misiniz?

“Birincisi, istişare toplantısında bir meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar dile getirildi. Bunların çözümü noktasında bilgi alışverişi yapıldı. İkincisi mükellef haklarıyla ilgilide, malumunuz mükelleflerinde kendileri incelemeye gittiği zaman hakları var. Bunların da detaylı bir şekilde hepsi bizlere anlatıldı bizde meslektaşlarımıza web sitemizde mükellef haklarıyla ilgili şeyleri yayınladık. Yaptığımız istişare toplantısı özetle mali müşavirlerin sorunları, ikincisi mükellef haklarıyla ilgiliydi. Zaten malumunuz bu süreçte matrah artırımından yararlanıldı. Dolayısıyla şuanda incelemeler referandum sürecide başlayınca pek fazla yapılmıyor.”

İlk sorumda iş yükü kelimesi dediniz. İş yükünden ziyade daha fazla yetki mi istiyorsunuz?

“Maalesef mükellefin her türlün sorununda birinci derecede arayıp tek bilgi aldığı yer mali müşaviridir. Örneğin, avukata danışacağı bir sorunu bile direk bizi arayıp bize danışıyor. KOSGEB ile ilgili bu dönemde destekler veriliyor. Halbuki bu destekler internet ortamından mükellefin kendi girmesi gerek şeyleri bile direk mali müşavirlerini arayarak bizlere yaptırıyorlar. Dolayısıyla bu tür mesleğimizin, bizim kendi işlerimizin yanında ekstra işler çıkarak günlük yapmamız gereken işleri bizler maalesef yetiştiremiyoruz ve gece yarılarına kadar çalışmak zorunda kalıyoruz. Hatta yeri geliyor cumartesi, pazar çalışarak bu angarya olan işleri tamamlamak zorunda kalıyoruz. Böyle olunca da gece yarılarına, hafta sonlarına kadar çalışmak durumunda oluyoruz.”

17-25 Aralık sonrası Türkiye bir kaosa girdi. Bunun da en büyük etkeni gösterge olarak ekonomi oldu. Özellikle de 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’de ciddi anlamda güven sarsıntısı, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarda problem oluştu. Dolarında yükselmesiyle birlikte Türkiye, neredeyse son 10 yıldır yaşamadığı bir ekonomik sıkıntı yaşamakta. Siz de mali müşavirler olarak bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz? 2017 yılında dolar kurlarında herhangi bir düşme olur mu? Piyasaya etkileri neler olur?

“Önümüzde malumunuz bir referandum var.  Referandum süresince herhalde bu döviz dalgalanması devam eder. Ama referandumdan sonra yüzde 90 ben doların veya EURO’nun tekrar düşeceğini tahmin ediyorum. Ekonominin de tekrar istikrara kavuşacağını tahmin ediyorum. Maalesef Türkiye’de bu tür seçimler zamanında, referandum dönemlerinde dönem dönem yatırımcılar ve iş dünyası yatırım yapmaktan çekiniyor. Önünde geleceğini görmek adına bir beklenti içersine giriyor. 15 Temmuz sürecinde de bu millet birlik ve beraberliğini göstererek kimsenin yıkamayacağını kanıtlamıştır. Onun içinde ben ekonomimizin referandum sürecinden de sonra daha iyi olacağı kanaatindeyim.”

Piyasalarda gerçekten bir nakit sıkıntısı söz konusu mu? yoksa insanlar paralarını çıkarmak mı istemiyor”

“Bu para bir anda suyunu çekmiyor. Neticede aynı şekilde devam ediyor. Ama insanımız şuanda parasını harcamaktan, yatırım yapmaktan çekiniyor. Seçim zamanıysa seçim sonucunu bekliyor, önümüzde referandum süreci olduğu içinde referandum sürecini bekliyor. Çünkü önünü görmeden harcama yapmak istemiyor. Para aslında yine aynı şekilde duruyor. Ama süreçte dış güçler, sürekli Türkiye üzerinde oyun oynamaya devam ediyorlar. İnşallah, bu zamana kadar bunların üstesinden nasıl gelindiyse bundan sonra da üstesinden gelinir. Zaten şu yaşanan olaylar Türkiye’de değil, Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde olsaydı şimdiye batmıştı. Biz millet olarak bunun üstesinden geliyoruz. Milletimiz de, iş dünyası da bu konuda bilinçli. Referandum sürecinden sonra ekonominin çok daha iyi yerlere gideceğini düşünüyorum.”

Piyasalarda ki dalgalanmalardan en çok etkilenen kişiler arasında da esnaf oldu. Konya’da kepenk kapatan esnaf sayısı kaç?

“Tam bir oran vermek mümkün değil. Bende işin açığı çokta kepenk kapatıldı kanaatinde değilim. Ama bir durgunluk yaşandı ve bu kesin. Bu süreçte biraz bankaların duyarlı olmasını özellikle talep ediyoruz.”

İstihdam seferberliği başlatıldı. Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Konya Valiliği bu işe ciddi anlamda taşın altına elini koydu. Sizde bunların dosyasını, sigorta girişlerini yapan mali müşavirler olarak bir hareketlilik oldu mu?

“Kesinlikle oldu. Birincisi zaten devlet ciddi manada bu dönemde teşvikler çıkardı. Bu teşviklerle alakalı da biz meslektaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Meslektaşlarımızla, mükellefleriyle bunları birebir anlatarak istihdam sağlanması anlamında özellikle Mart sonuna kadar valiliğimizin belirttiği rakamlara ulaşacağı kanaatindeyim. Aslında burada sorun bir yerde işsizlik var gibi görünse de ciddi manada da sanayilerde eleman eksikliği olduğudur. Bu da iş dünyasında sürekli dile getiriliyor. Bu anlamda da biraz sanki bundan sonraki süreçte eleman yetiştirilmesi konusunun tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü ciddi manada alanında uzman olan eleman eksikliği var. Bununda giderilmesi gerekiyor ve bu anlamda ciddi bir çalışma yapılacağı kanaatindeyim. Çünkü biz sivil toplum kuruluşlarına da bu durumu izah ediyoruz. Onlarda aynı şeyleri söylüyorlar. Burada iş dünyası gerçekten eleman sıkıntısı eksikliği çekiyor. Bir taraftan işsizlik var diyoruz ama bir taraftan da iş beğenmemezlik durumu söz konusu. İş-Kur’dan eleman geliyor, 3-4 gün çalışıyor ve bırakıyor. Bununda giderilmesi konusunda hükümetimizin çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum.”

Eskiden ticaret lisesine bir rağbet vardı. Ticaret lisesinden çıkan öğrencilerin büyük birçoğu eski dille muhasebeci olurdu. Günümüze baktığımız zaman mali müşavirlik mesleğinde de durum ne?

“Bir artış söz konusu. Ayın 25’inde staja başlama sınavları vardı ve sırf Konya’dan 500 arkadaşımız, genç kardeşimiz bu sınava girdi. Aslında şöyle bir sıkıntı var burada. Önceden ticaret lisesini bitirenler 6 yıl staj yaptıktan sonra serbest muhasebeci unvanıyla mesleğe girebiliyorlardı. 2008 yılında bu kanun yönetmeliği değiştirildi ve en az 4 yıl lisans mezunu olmayanlar mesleğe giremiyor. Onun içinde ticaret lisesini bitirip bir 4 yılda da üniversite okuduktan sonra bizim meslekte de eleman istihdamı konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Önceden lise eğitimi alırken bir yandan staj yaptıkları için iş hayatına bir anlamda atılmış oluyorlardı. Liseyi bitirdikten sonrada yine üniversite hayatıyla birlikte bulundukları ya da başka bir yerde çalışmaya devam ederek mesleğinde çıraklığından gelerek işi öğrenmiş oluyordu. Fakat şuan bu süreçte 4 yıl lisans bitirdikten sonra başladığı için meslektaşlarımıza çıraklık yaptırmak belli bir yaştan sonra zor oluyor. Onun içinde mesleği öğrenmeleri biraz gecikiyor diye düşünüyorum.”

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“Ben bu süreçte bizlere destek veren basınımıza özellikle çok teşekkür ediyorum. 1-7 Mart Muhasebe Haftasını ve meslektaşlarımızın bu süreçte bizlere göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum. Özellikle bu süreçte mesleğimizin tanıtılması için oda olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Biz Mali Müşavirler Odası olarak sadece mesleğimize ve meslektaşlarımıza hizmetin yanında sosyal sorumluluklarımızda var ve bunları yerine getirebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bunlardan bir tanesine örnek verecek olursak İş-Kur’la sürekli girişimcilik kursları düzenliyoruz. Burada odamızın herhangi bir menfaati olmadığı gibi sadece Konya’mızda yeni yetişecek elemanlara istihdam sağlayacak kardeşlerimize yardımcı olmak amacıyla elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu 2017 yılı içerisinde anlaşmamız gereği 650 kişiye istihdam sağlanacak Allah izin verirse. Onların kurslarını da odamızda düzenliyoruz. Yine bunların yanında Selçuk Üniversitesi işbirliğiyle yapmış olduğumuz tezsiz yüksek lisans eğitimlerimiz var. Burada tine meslektaşlarımız, stajyerlerimiz ve dışarıdan gelen konuklarımız yararlanabiliyor. Hatta bu yüksek lisans eğitimlerine Türkiye’nin dört bir yanından meslektaşlarımız katılımcı olarak eğitim alıyorlar. Bunun yanında yeminli mali müşavir kursları açıyoruz. Yeminli mali müşavir kurslarında da aynı şekilde Konyalı meslektaşlarımızın yanında Türkiye’nin dört bir yanından gelerek burada biz meslektaşlarımıza elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Hem Konya ekonomisine katkı sağlıyorlar hem de bizler meslektaşlarımıza yardımcı olmuş oluyoruz.”

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.