Konya ve bölgeden kısa kısa
HABER TURU / 11.1.2013 / Görüntülenme: 1458

Hırsızlık olayı saniye saniye kameraya yansıdı

Olay, Konya Merkez Meram ilçesindeki Sarraflar Yeraltı Çarşısı'ndaki bir iş yerinde yaşandı. Mustafa Topçuya ait dükkana gelen bir kadın, altın bileklik almak istediğini söyledi. Modellere bakan ve bazılarını deneyen kadın, tezgahtarın bir anlık dalgınlığından faydalanıp el çabukluğuyla 2 bin 500 lira değerindeki altın bilekliği cebine sakladı. Şüpheli kadının, iş yerinden ayrılmasının ardından olayı fark eden iş yeri sahibi Mustafa Topçu, durumu polise bildirdi. Olay kuyumcu dükkanındaki güvenlik kamerası tarafından da kaydedildi. Polis, şüpheli kadının yakalanması için çalışma başlattı.

 

Gıda denetimleri sürüyor

Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından, "Güvenilir Gıda, Sağlıklı Yaşam İçin Denetimlere Devam" adıyla, denetim yapıldı. Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde yaptıkları gıda denetimleri hakkında yazılı açıklamada bulundu. 2012 yılında Konya genelinde 9 bin 454 adet denetimin yapıldığı belirtilen açıklamada, yapılan denetimler sonucu 678 iş yerine 2 milyon 470 bin 624 lira idari para cezası uygulandığı, 5 işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

 

Yavuz’dan Güçlü’ye Aşık Ömer Divanı

Selçuk Üniversitesi Türk Dili Bölümü Başkanı Doç. Dr. Orhan Yavuz, Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü’ye Aşık Ömer Divanı’nı hediye etti. 607 sayfa olan divanın Hadim Gezlevili (Gözleve-Korualan Kasabası) olan Aşık Ömer tarafından vefatı 1707 yılı öncesinde 6 nüsha olarak yazıldığını belirten Yavuz, orijinal 2 nüshasının Konya Bölge Yazma Eserler, 2 nüshasının Ankara Milli Kütüphane, 1 nüshasının İstanbul Süleymaniye, 1 suretinin de İngiliz Britich Kütüphanesi’nde olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Yakup Karasoy ve Doç. Dr. Orhan Yavuz tarafından beş yılı aşkın bir zamanda orijinallerinden Türkçeye çevrilen Aşık Ömer Divanı’nın, 2010 yılında SUBAD tarafından desteklenip İnci Ofset tarafından basıldığı ifade edildi.

 

Altay, basketbol altyapı takımlarını ziyaret etti

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediyespor Kulübü bünyesinde faaliyet gösteren basketbol altyapı takımlarını ziyaret etti. Antrenör ve sporcularla bir süre sohbet eden Altay, sporcu gençlerin her alanda en iyi şekilde yetişmesi ve başarılı bireyler olması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Yapılan tesislerin en iyi şekilde hizmet vermesinin kendilerini son derece mutlu ettiğini ifade eden Altay, Selçuklu Belediyesi'nin biri uluslararası standartlara uygun olmak üzere 6 spor salonu ve çok sayıda suni çim sahasının, Selçuklu'da yaşayanların hizmetinde olduğunu vurguladı.

 

Meram Belediyesi'nden örnek sosyal proje

Meram Belediyesi, Cuma günleri Kapu Camii'nde sabah namazı sonrası cemaate, sıcak süt ikramı uygulaması başlattı. Konuya ilişkin Belediye'den yapılan açıklamada, Cuma günleri Kapu Camii'nde gerçekleştirdikleri süt ikramının yanı sıra, kısa süre sonra da ilçenin farklı camilerinde cemaate sabah çorbası ikram edileceği bildirdi.

 

Aidatlara 2013’te zam yapılmayacak

Seydişehir Ticaret Odası Başkanı Cemal Küçük yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun 2012 yılında almış olduğu kararla oda üyelerinin aidatlarının düşürüldüğünü ve 2013 yılında alına kararla fiyatların artırılmayacağını belirtti. Dünyada yaşanan ekonomik krizin Türkiye'ye yansımasının da sürdüğünü ifade eden Küçük, "Yaşanan kriz, Seydişehir'i yani odamıza kayıtlı üyelerimizi de etkilemiştir. Yönetim kurulu üyelerimizle yaptığımız toplantıda 2012 yılında aldığımız oda üye aidatlarını, 2013 yılında artırılmaması kararını aldık. Yeni iş yılımızda üyelerimize hayırlı işler ve bol kazançlar dileriz" dedi.

 

 

Öğrencilerden 'Çevre ve Doğayı Koruyalım' mesajı

Ekolojik duyarlılığı göstermek için 'Çevre ve Doğayı Koruyalım' sloganıyla yola çıkan Diltaş okulları, çalışmalarına hız verdi. Bu yıl itibariyle Eco-School projesine katılan Diltaş İlköğretim Okulları'nın en büyük destekçisi, Konya Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı. Konuyla ilgili ilk seminer, Diltaş Konferans Salonu’nda Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ali Özer tarafından yapıldı. Salonu dolduran öğrenciler ile sohbet havasında başlayan sunum, çevre ve atıklar hakkında bilgilendirme amaçlı slayt gösterisiyle devam etti.

 

Kaçak avcılara ceza yağdı

Türkiye’nin önemli tatlı su ürünü üretim merkezlerinden Beyşehir Gölü’nde Jandarma tarafından 2012 yılında yasa dışı yollarla avlanan 45 kişiye toplam 71 bin lira para cezası kesildi. Beyşehir Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı’nın Beyşehir Gölü’nde kaçak ve yasa dışı avlanmaya yönelik gerçekleştirdiği denetim ve kontroller 2012 yılında da devam etti. Jandarma Asayiş Botu tarafından göl içerisinde yapılan denetimlerde su ürünleri, milli parklar, imar, orman ve çevre kanunlarına muhalefet ettiği gerekçesiyle 41 avcı hakkında yasal işlem başlatıldı. Bu avcılara Jandarma tarafından uygulanan para cezası miktarı 71 bin liraya ulaştı. Söz konusu dönemde Jandarma Bot Timi, el konulan 40 bin 50 metre balıkçı ağını İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne teslim etti. Beyşehir Gölü’nde yasadışı avlanmaya yönelik denetimlerin yeni yılda da sürdüğü bildirildi.

 

Akyıl'dan örnek davranış

Karapınar'da ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlayan 66 yaşındaki Sabri Akyıl, sokak hayvanları için yeşil alanlara ekmek bırakıyor. Karda yiyecek bulamayan hayvanlara yardım etmekten mutlu olduğunu ifade eden Akyıl, "Biz insanlar sıcacık evlerimizde rahatça yaşarken kedi, köpek ve kuşlar kar altında yiyecek bulmakta zorlanıyor. Ayakkabı boyayıp kazandığım paralardan günlük 5 ekmek alarak yeşil alanlara bırakıyorum. Vatandaş olarak yediğimiz yemek atıklarını çöpe atmak yerine, cadde kenarlarına bırakıp hayvanların bunlardan yaralanmasını sağlamalıyız. Hayvanlarında birer canlı olduğunu düşünürsek yapacağımız yardımının önemi daha da önem kazanacaktır. Onların yerine kendimizi koyduğumuzda nasıl yaşayacağımızı düşünmeliyiz" diye konuştu.

 

BSA kanalı dondu

Havanın aniden soğuması ve sıcaklıkların zaman zaman şehir dışında eksi 10 dereceye kadar düşmesi sonucu, Beyşehir Gölü’nden çıkıp Konya ovasına dökülen BSA kanalı tamamen dondu. Meteoroloji İşleri Konya Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Çarşamba ve Perşembe günleri yaşanan şiddetli soğuk, bölgede sıcaklıkları -10 dereceye kadar düşürdü. Soğukların hafta sonu itibariyle etkisini yitireceği ve parçalı bulutlu bir havanın hakim olacağı tahmin ediliyor.

 

Miniklerin gözleri Farabi’de muayene edildi

Öğrencilerin ilerleyen yaşlarda olası göz problemlerine küçük yaşlarda öne geçmek isteyen Öğretmen Fuat Altan Anaokulu, 3-5 yaş grubundaki öğrencilerinin Farabi Hastanesi’ndeki göz muayenelerini gerçekleştirdi Lale sınıfındaki 20 öğrenciyle başlayan göz taraması, birer hafta arayla 110 öğrenciyi buldu. Özel Konya Farabi Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hayati Arık ve Op. Dr. Zeynep Dadacı tarafından gerçekleştirilen muayeneler öğrenci ve ailelerini mutlu etti.

 

Başkan Oğul gazetecilerle yemekte buluştu

Konya’nın Akşehir İlçe Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' nedeniyle, Akşehir’deki yerel ve ulusal basın temsilcileri ile akşam yemeğinde buluştu. Akşehir Mutfağı’nda düzenlenen yemeğe, yerel gazetelerin çalışanları, ulusal ajansların temsilcileri, Akşehir’de yayın yapan yerel radyo temsilcileri katıldı. Gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu ifade eden Başkan Abdülkadir Oğul, "Gerçekten cefakar bir görev yapıyorsunuz. Akşehir’deki ve bölgedeki haberleri en iyi şekilde bölgemize ve halkımıza ulaştırıyorsunuz. Hepinize bu çalışmalar için teşekkür ediyorum" dedi. Yemek sonrası Başkan Oğul ve basın mensupları, Akşehir’de yapılacak yeni projeler, yatırımlar ve Akşehir’in sorunları hakkında karşılıklı istişarede bulundular.

 

‘Gençlik ve Güvenli Gelecek’ konferansı

Karapınar'da lise öğrencilerine yönelik ''Gençlik ve Güvenli Gelecek'' konusunda konferans verildi. İbrahim Gündüz Anadolu lisesi, Karapınar Lisesi, Kız Meslek Lisesi ve Şehit Oğuzhan Aydınbelge Anadolu Teknik lisesi öğrencilerine yönelik gerekleştirilen konferansı, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Şube Müdürlüğü ekipleri verdi. Başkomiser Ali İhsan Acar konferansların, ülke bütünlüğü aleyhinde faaliyet gösteren terör örgütlerinin propagandalarını etkisiz kılmak, söz konusu örgütlerin eleman temini konusunda yürütecekleri faaliyetler ile ilgili olarak gençliği ve kamuoyunu aydınlatmak, polisin, dolayısıyla devletin her zaman öğrencilerin yanında olduğunu hissettirmek amacıyla düzenlendiğini kaydetti.  Acar, terör örgütünün tatlı vaatlerle öğrencileri kandırdığını ve eylemlere yönelttiğini belirtti.

Sokaklardaki kar ve buzlar temizleniyor

Kulu Belediyesi, cadde ve sokaklardaki kar ve buzlar temizlemek için harekete geçti. Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin kapanan yolların açılmasının yanında, yol kenarında birikmiş karları ve buz tutmuş kaldırımları, aralıksız temizlemekte olduğunu söyledi.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.