O filmim çekimleri bitti
MAGAZİN / 26.8.2017 / Görüntülenme: 422

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nin yapımcılığını üstlendiği “Direniş Karatay” filminin yaklaşık 2 ay süren çekimleri, geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Tamamı Konya’da ve Selçuklu dönemine ait Hollywood standartlarında tasarlanmış Türkiye’nin en büyük platolarından birinde gerçekleşen filmin çekimlerinde savaş sahneleri içinse yine emsalsiz bir blue box stüdyosu kullanıldı.

66 bin m2 kapalı, 20 bin m2 açık olmak üzere toplamda 86 bin malana sahip olan Konya Ticaret Odası Fuar Merkezi’nde kurulan Direniş Karatay film platosu, aynı zamanda kurulan ilk Selçuklu platosu olma özelliğinde. 

​Kılıçarslan Köşkü, Sultan Kapısı, Ertaş Kapısı gibi tarihî yerlerin gerçeğe yakın prototiplerinin bulunduğu plato, KTO Karatay Üniversitesi’nin ruhunu oluşturan Karatay Medresesi’ni de içinde barındırıyor. Platonun sokaklarında ise döneme ait kasap, manav, fırıncı, kumaşçı ve benzeri meslek sahiplerinin dükkânları bulunuyor. 

FİLMDE KÖSEDAĞ SAVAŞI ÇOK KONUŞULACAK

Kösedağ Savaşının beyaz perdeye yansıması olarak gerçekleşen ve Türk Sinema tarihi açısından en görkemli savaş sahnelerinden biri olarak çekilen görüntüler, dev blue box stüdyosunda çekildi. Türkiye’deki en büyük blue box stüdyosu kurularak çekilen savaş sahnelerinde 1000 e yakın özel tasarım ok, yay, kılıç, mızrak ve kalkan kullanıldı. 65 bin metrekare kapalı alanda gerçekleşen stüdyo çekimleri esnasında savaş sahneleri için uluslararası standartta 45 kişilik dublör ekibi özel kareografileri ile görev aldı. Ayrıca savaş sahneleri çekiminde sette 500 kişi aynı anda görev alarak farklı bir rekora da imza atmış oldular.

Ertuğrul Fındık ve Selman Kayabaşı’nın yapımcılığını üstlendiği filmin yönetmeni Selahattin Sancaklı.

ÖZEL SELÇUKLU KOSTÜMLERİ ZEYNEP KARTAL’DAN

Game of Thrones oyuncularının “red carpet” kıyafetlerini tasarlayan dünyaca ünlü tasarımcımız Zeynep Kartal’ın uzun süren ciddi çalışmaları ve araştırmaları ile meydana çıkardığı ve yine ilk olma özelliğine sahip Selçuklu dönemine ait 4300 parçayı bulan  kostümlerin hazırlanması ise yaklaşık 1 yılı buldu.

Başrollerinde Mehmet Aslantuğ, Fikret Kuşkan, Yurdaer Okur, Nefise Karatay, Alperen Duymaz, Burcu Özberk gibi isimlerin yer aldığı ve sinemada aksiyon ve tarih severlerin merakla beklediği Direniş Karatay şubat 2018 de vizyona giriyor.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.