Gösterimin adı Kedi
YAŞAM / 10.9.2017 / Görüntülenme: 198

Başrollerinde İstanbul sokaklarının sıcak sakinleri olan kedilerin yer aldığı belgeselde, bu küçük dostlarımız yaşadıkları sıkıntılara ışık tutulur. Filmin en dikkat çeken yanlarından biri, İstanbul’un en işlek yerlerinden alınan doğal görüntülerde oluşmasıdır. Belgesel, Ceyda Torun imzasını taşıyor.

Kediler elbette ki İstanbul'un vazgeçilmez bir parçası. Sokaklarda salınan, güneş alan bir yer bulup pinekleyen, yemeğimizden bir parça almak için masa kenarlarında gözlerini bizlere diken bu zarif yaratıklar olmazsa, İstanbul'un önemli bir dokusunu kaybedeceği de bir gerçek. Ceyda Torun imzalı Kedi, İstanbul'un sokaklarında gezinen, kendi kurallarını koymayı başarmış bu sokak kedilerini merceğine alıyor.

Bu belgeselde birbirinden ünlü isimleri izlemiyoruz. Vurucu diyaloglar, dramatik kareler, açığa çıkan büyük sırlar yok. Bunun yerine bol bol İstanbul sokakları, esnaf, kedi severler ve elbette ki kediler var. Torun, kedilerin hepsinin kendince farklı karakterleri olduğunu anlamış olan, duyarlı bir yönetmen. 2016 !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında seyircilerle buluşmuş olan belgeseli çekerken, kedilere hiçbir müdahalede bulunmamış, komut vermemiş. Sadece 3. bir göz olarak onların doğal yaşamını gözlemlemiş.

Amerika'da tüm zamanların en yüksek hasılat yapan üçüncü yabancı dil belgeseli olmayı başaran film, Amerika'da 2,6 milyon dolarlık bütçesi ile Amerika dağıtımını üstlenen Oscilloscope Pictures'ın en yüksek gişe yapan 2. filmi olmayı başardı. Gelelim en önemli soruya; neden bu belgeseli seveceksiniz? Cevap basit, neden kedi videolarını seviyorsak aynı sebepten. Bizim gibi olmayan, kimi yönleriyle bizden çok daha üstün bir türün aramıza nasıl karışmış olduğu, nasıl vazgeçilmez bir parçamız haline geldiği ve nasıl uyum içinde yaşayıp gittiğimizi gözler önüne seren belgesel, insanın egosuna rağmen zaman içinde kedilerle kendimizi ne kadar eş görmeye başladığımızı da işaret ediyor. İçinizi ısıtacak, rahatlatacak ve size "özgürlük" hissini aşılayacak bir 80 dakika.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.