Konya MÜSİAD’ın 2018 kehaneti
EKONOMİ / 28.10.2017 / Görüntülenme: 248

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “Konya iş âlemi olarak Afrika’yı stratejik bölge ilan etmemizin ardından 2017 yılında 20 Büyükelçimizi ziyaret ettik. MÜSİAD Konya öncülüğünde 25 Mayıs 2018’de kutlanacak olan Dünya Afrika Günü’nü şehrimizde kutlanması için çalışmalar yürütüyoruz. Programımıza, Afrika Ülkelerinin Bakanlarının yanı sıra, büyükelçiler ve iş adamları katılacak. Bu programa Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere üst düzey Devlet Erkânının da katılmasını istiyoruz” dedi.

Başkan Okka konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemizin ekonomide yaşadığı değişim ve gelişimin aynası olarak gördüğümüz Afrika iş gezilerimizin, yeni pazarlar ortaya çıkarması, yeni işbirliklerini doğurması en büyük temennimizdir. Afrika’da nerede ne yapabiliriz, ne üretebiliriz, ne satabiliriz ve ne satın alabilirinizin yollarını aramaktayız. Afrika’daki birçok ülkeye iş seyahatlerimiz oldu ve Afrika’dan da birçok ülkenin temsilcisini burada ağırladık. İlişkilerimizi geliştirerek ticaretimize katkı sağladık. Bu yönde faaliyetlerimize devam edeceğiz. MÜSİAD Konya olarak, Afrikalı kardeşlerimize öncü olmak ve Afrika ülkeleriyle sadece ticari anlamda değil, tarım, eğitim, sağlık ve kültür alışverişi konusunda da ilgilenmek için gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Tarım ekip ve ekipmanları başta olmak üzere tarımsal ürünlerin endüstriyel ürüne dönüşümü hususunda Konya’mızda ne varsa Afrika ülkelerinde de olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Açıklamasında Afrika’yı stratejik bölge ilan etmelerin ardından ilk adım olarak Türkiye’de bulunan 32 Afrika ülkesinin büyükelçilerini 3 gün boyunca Konya’da ağırladıklarını hatırlatan Başkan Okka, şunları söyledi;

“Düzenlediğimiz ekonomik işbirliği ve Afrika-Konya Stratejik İş Geliştirme toplantılarımız sonra sadece verimli geçti. Şubat, Mart, Mayıs ve Ekim ayında 20’yi aşkın Afrikalı büyükelçilerimizi Ankara’da ziyaret ettik. Ziyaretlerimizde ülkemizin ve şehrimizin, Afrika Ülkeleri ile hem ekonomi hem sosyal hem de kültürel ilişkilerini nasıl artırabileceğimize yönelik istişare de bulunarak fikir alışverişinde yaptık. MÜSİAD Konya’nın dışa bakışını ve kentimizdeki hem sanayi hem de tarım alanındaki gelişmelerini Afrikalı Büyükelçilerimize anlattık.

MÜSİAD Konya, Özellikle “Hedef Afrika” sloganıyla hareket ederek Afrika ülkeleriyle ekonomi ve kültür başta olmak üzere ilişkilerimizi her alanda artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.