Gündem sosyal medya ve …
GÜNDEM / 31.10.2017 / Görüntülenme: 235

Meram Kadın Meclisi tarafından sosyal medyanın zararları, madde bağımlığı gibi konularda öğrencilere verilecek eğitimlerle ilgili okul aile birliği yöneticileriyle istişare toplantısı düzenlendi. Altuncan Hatun Aile ve Yaşam Merkezinde düzenlen programa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram Kadın Meclisi Başkanı Feray Civcik, Meram Kadın Meclisi Üyeleri ile okul aile birliği başkanları katıldı.

Konuşmasına meclisin faaliyetlerine mayıs ayında başladığını hatırlatarak başlayan Meram Kadın Meclisi Başkanı Feray Civcik, Meclisimizin amacı ize; milli ve manevi değerlerine, gelenek ve göreneklerine ve tüm toplumsal değerlerine sahip çıkacak ancak bir o kadar da eğitimli, çağdaş ve toplum için duyarlı bir kuşağın yetişmesini sağlamak olarak tarif etti. Hedefe ulaşabilmek için öncelikle kadının ilk olarak kendi eş ve çocuklarını sahiplenerek ailenin huzur ve eğitimini sağlamak ve ardından kendi sokağında, mahallesinde ya da ilçesindeki kadın ve çocukların sorunlarının ve ihtiyaçlarının farkında olabilmesi gerektiğini ifade eden Civcik, “Kadının çözüm yolları üretebilmesi için bilinçlendirilmeleri ve desteklenmeleri gerekir. Bu nedenle Meram ilçemizdeki kadınlarımızın sorunlarını öğrenebilmek ve onlarla birlikte çözüm yollarını geliştirebilmek için mahalle meclislerimizi oluşturmaya başladık. Şu anda 8 mahallemizde toplantılarımız sürüyor. Gün geçtikçe daha da büyük bir aile olma yolundayız” dedi

NESLİ İHMAL EDEMEYİZ

Merhum Turgut Cansever’in “Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder” sözünü hatırlatarak başlayan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ise, "Nasıl ki şehirlerimizi güzelleştirmek için bir taraftan asfalt, yollar, yeni binalar, parklar, tesisler yapıp eğer ki çocuklarımızı, gençlerimizi ihmal ediyorsak şehri imar etmenin bir anlamı kalmıyor. Biz de buradan hareketle göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar gerek kadınlarımız gerek çocuklarımız gerekse gençlerimizle ilgili pek çok projenin içerisinde yer almaya çalıştık. İlk yaptığımız işlerden biri, kadınların aile ekonomisine katkı sağlayabilecekleri Bacıyan-ı Meram Kadın Girişimci Kooperatifi’ni kurmak oldu. Daha sonra gençlik ve kadın meclislerimizi kurduk. Konya’da ilk kez Kadın ve Aile Müdürlüğü’nü kurarak, Altuncan Hatun Aile ve Yaşam Merkezinde hizmet vermeye başladı” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZA VE GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Gençler için sosyal medyanın zararları, madde bağımlılığı gibi konularda farkındalık oluşturmanın önemine işaret eden Başkan Toru konuşmasında, “Onların eğitimi sadece okulların işi değil. Anne babalar, yerel yönetimler ve toplum olarak çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkmalıyız. Türkiye olarak son 4 yıldır çok büyük saldırı altındayız. 1. Dünya Savaşı bitmedi halen devam ediyor. 15 Temmuz da bitmedi, halen devam ediyor. Gerek fiili olarak gerek masada Türkiye’yi işgal etmek isteyenler, esir almak isteyenler, diz çöktürmek isteyenler şu anda her alanda büyük bir saldırı gerçekleştiriyor. Çocuklarımız üzerinden, gençlerimiz üzerinden, kültürümüz ve tarih bilincimiz üzerinden, terör saldırıları üzerinden bunları planlıyorlar. Onun için devletimizin bekası adına biz de her alanda onlarla savaşmaya mecburuz. Kültürel saldırıysa kültürümüze sahip çıkacağız, çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinden saldırı varsa onlara sahip çıkacağız. Herkesin siyasi görüşü, bakış açısı ne olursa olsun memleketimize, devletimize sahip çıkmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Başkan Toru’nun konuşmasından sonra Program Yapımcısı Fatma Cankara Öztat, medya okuryazarlığı ile ilgili sunum yaptı.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.