Hekimler sorumluluk altında bırakılıyor
SİYASET / 4.11.2017 / Görüntülenme: 243

Aile hekimlerinin sağlık raporu çilesi, Meclis gündemine taşındı.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın yanıtlanması istemiyle önerge vererek, günümüzde aile hekimlerinin iş yükü, fazla mesai, mesai dışı nöbet tutma, yıllık izin, tıbbi malzeme ve personel eksikliği gibi baş etmek zorunda kaldıkları sorunlar olduğunu, gün be gün koruyucu sağlık hizmetlerinden uzaklaştırılan aile hekimlerinin kendilerine yüklenen görevler nedeniyle vatandaşlarla da sık sık karşı karşıya geldiğini ifade etti.

Aile hekimlerinin özellikle sağlık raporu verme hususunda ciddi sıkıntılar yaşadığını, pek çok kurum ve kuruluşun, sağlık raporları için aile hekimlerini adres gösterdiğini ancak aile hekimlerinin bu rapor için yeterli imkana ve teçhizata sahip olmamasının, raporu veren hekimi vicdani ve mesleki anlamda zor durumda bıraktığını ifade eden Bozkurt, özellikle ehliyet için gerekli sağlık raporlarında gözetilen sağlık problemlerini teşhis etmekte yetersiz kalabilen aile hekimlerinin hukuki ve vicdani sorumluluk altında kaldığına dikkat çekti.

Ehliyet almak için gerekli sağlık raporlarının önemi göz önüne alındığında, ileri tanı konabilen ve gerekli donanıma sahip merkezce verilmesinin gerekli olup olmadığını soran CHP’li Bozkurt, “Aile hekimlerinin sağlık raporu vermeleri için göz ve KBB gibi uzmanlıkları olmadığı halde bu raporları vermeye zorlanmalarının gerekçesi nedir?” diye sordu.

Önergesinde, “Aile hekimleri neden sağlık raporu alan kişinin hem kendisine hem de çevresine gelebilecek zararlar ile ilgili ömür boyu sorumluluk altına sokulmaktadır?” ifadelerine yer veren Bozkurt ayrıca, “Bazı kurum ve kuruluşların kanun ve yönetmeliklere aykırı olarak vatandaşları sağlık raporu almaları için aile hekimlerine yönlendirdikleri bilinmektedir. Aile hekimlerini vatandaşlarla karşı karşıya getiren ve hukuka uygun olmayan bu durum ile ilgili şikayetlerden haberiniz var mıdır; ne yapılması planlanmaktadır?” sorularını yöneltti.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.