Hekimler kendini güvende hissetmiyor
SAĞLIK / 4.11.2017 / Görüntülenme: 295

Konya Tabip Odası tarafından yaptırılan “Hekimler İçin Anket” çalışmasının sonuçları, kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca ile birlikte oda yönetim kurulu üyeleri Dr. Melih Azap, Uzm. Dr. Yavuz Turgut Gederet ve araştırma şirketini temsilen Ersin Öztürk katıldı. Konuşmasına anketin 2017 yılı Mart ve Nisan aylarında bağımsız bir araştırma firması yaptırıldığını belirterek başlayan Dr. Seyit Karaca, Konya Tabip Odası adına yapılan ankete Konya ilinde ve ilçelerinde 325 hekimin katıldığını ve çalışmanın yüz yüze görüşme ve online olarak yapıldığını söyledi. Karaca bu oranın, Konya’ da görevli tüm hekimlerin yüzde10’ununa tekabül ettiğini dile getirdi.

Anketi yaparken en önemli isteklerinin başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının sağlık çalışma ortamının ve ülkemiz sağlık hizmet düzeyinin daha da iyileştirilmesine katkı sunmak olduğunu belirten Dr. Karaca, anket sonuçlarının ve anketten elde edilen analizlerin Konya Tabip Odası adına ilgili kamu otoriteleri ile de paylaşılacağını söyledi.

Başkan Karaca; “Konya’ da ilk defa yapılan bu anket sonuçlarına göre, hekimlerin yüzde 85’i çalıştığı kurumun mensubu olmaktan gurur duymaktadır. Yaklaşık yüzde 30’u kurumda altyapı ihtiyaçlarını yetersiz bulmaktadır.  Hekimlerin yüzde 54’ü kendini enfeksiyon gibi riskler açısından güvende hissetmemektedir. Hekimlerin yaklaşık yüzde 90’ı e reçete ve ilaçların reçetesiz satılmamasını olumlu görmektedir. Son dönemde artan doktorlara karşı şiddet unsurlarını da göz önüne seren anketimizde şu sonuçlar ortaya çıktı. Hekimlere mesleki yaşamı boyunca sözlü, fiziksel, psikolojik şiddete maruz kalıp kalmadıkları sorulduğunda her 4 hekimden 3’ünün şiddet olayı ile karşı karşıya geldiği görülmektedir. Maruz kalınan şiddet türlerinde ilk sırada sözlü şiddet gelmektedir. Ankete katılan 325 hekimin 416 şiddet olayına maruz kaldığı gözlenmiştir. Görüldüğü gibi sağlıkta şiddet günümüzün en büyük problemlerinden biri” dedi.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.