Demirel partiden ihraç etti
YAŞAM / 7.11.2017 / Görüntülenme: 221

Birlik Vakfı Konya Şubesi Cumartesi toplantılarında bu hafta siyasetçi, şair ve yazar Osman Yüksel Serdengeçti’yi gündemine taşıdı. Serdengeçti’yi ise onu yakından tanıyan Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü anlattı.

Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Orhan Gündüz, vakfın konferans salonunda çok sayıda davetlinin katılımıyla yapılan konferansın açılışında, üniversite öğrencilerine yönelik yaptıkları sosyal, kültürel, eğitsel ve ekonomik çalışmaları anlatarak, “Öğrencilerimize verdiğimiz kurs ve burslarla onların 4 yıl boyunca donanım kazanmalarına vesile olacağız” dedi.

Çocukluğu Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında geçen Osman Yüksel Serdengeçti’nin Ankara Lisesi’ne başladığında ideolojik olayların içinde kaldığını dile getiren Dr. Mustafa Güçlü, Serdengeçti’nin lisedeki mücadeleye alışınca öğretmen olarak kendi ideali ve inancı doğrultusunda öğrenci yetiştirmek üzere öğretmen olmaya karar verdiğini söyledi. Güçlü konuşmasında, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde okurken 3 Mayıs 1944 yılında karıştığı siyasi olaylar nedeniyle okuldan atılan ve hapis yatan Serdengeçti’nin hayatı hakkında şunları anlattı:

“Osman Yüksel, Alparslan Türkeş, Nihal Adsız, Reha Oğuz Türkkan, Fethi Tevetoğlu ile birlikte tutuklanarak 26 gün ‘tabutluklar’da işkence gördü ve 3 sene hapis yattı. Amerika’nın bizi her yönden kıskaca aldığı Büyük Ortadoğu Projesi 1945’li yıllara kadar uzanır. Kore savaşına ülkemiz bu kıskaç nedeniyle katıldı. BOP’un Türkiye’yi kıskaca almak için kullandığı terör grupları, FETÖ, PKK, DAEŞ, Amerika ve NATO ortak yapımı BOP Projesi gereğidir. 1945’li yıllar aynı zamanda demokratikleşme çalışmalarıyla Adnan Menderes’in iktidara getirilme çabalarının başladığı yıllardı. Bu demokratikleşme çalışmaları sonucunda milliyetçiler serbest bırakılıyor. Osman Yüksel de hapis sonrasında gazete ve dergilerde yazamadığı yazıları yayınlamak amacıyla Serdengeçti adında bir dergi çıkarıyor. Soyadı Yüksel olmasına rağmen ‘Serdengeçti’ soyadı da buradan geliyor. Ancak dergiyi basacak matbaa bulamıyor. 15 senede yalnız 33 dergi çıkarabildi. Bütün dergileri birer birer toplatılıp, kapatıldı. 1962’de dergisinin son sayısını çıkardı. Dergicilik hayatı boyunca 7 kez hapis yattı. Konya Hapishanesinde de kaldı. 1954’te milletvekili adayı olmak istedi fakat hiçbir parti kabul etmedi. 60 ihtilalinden sonra Konya’dan milletvekili adayı oldu. 1965’te Adalet Partisi’nden Antalya Milletvekili seçildi. Fakat sert söylemleri yüzünden Demirel partiden ihraç etti. 50 yaşında Parkinson hastalığına yakalandı. Her şeye espriyle cevap veren, hastalığıyla bile dalga geçebilen bu nüktedan adam, 10 Kasım 1983’te Ankara’da vefat etti. Milliyetçi muhafazakar kimliğiyle öne çıkan Osman Yüksel, yeni nesle örnek olacak bir hayat yaşamıştır. Günümüzde de böyle yeni ‘Serdengeçtiler’e ihtiyacımız vardır”

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin 11 Kasım Cumartesi günü saat 15:00’te Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü’yü konuk edece, konferansta Kütükcü’nün “Konya Sanayisinin Dünü, Bugünü ve Yarını”nı anlatacağı bildirildi.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.