Yargıda en büyük sorun vicdan!
GÜNDEM / 9.11.2017 / Görüntülenme: 238

Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Hâkim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk öğrencilerine, ‘Adalet ve Vicdan Konferansı’ verdi. Konuşmasına “Adalet içini boşalttığımız ve ayağa düşürdüğümüz bir kavram oldu” diyerek itiraf niteliğindeki cümle ile başlayan Doç. Dr. Selami Turabi, Adaletin tanımını; “Adalet Allah’ın (El-Adl) 99 isminden bir tanesidir. Adaleti anlatırken eğer Hakk’a dayandırmıyorsak, yarım kalır. Adalet-eşitlik ilişkisiyle ilgili Hz. Mevlana’nın tanımı var: ‘herkese eşit davranmak adalet değildir’ der. Kuru ota su vermek zulümdür, yeşil ağaca su vermemek yine zulümdür. Hak edene hak ettiğini vermek adalettir. Her ikisine de eşit su vermek adalet değildir” şelinde yaptı.

“HUKUK FAKÜLTELERİNİN AMACI …

Hukuk Fakülteleri’nin amacının adalet için savaşan erler yetiştirmek olduğunu sqfyd dydı Doç. Dr. Turabi, adaletin üçlü saç ayağı olduğunun altını çizerek bunların; akıl, bilgi ve vicdan olduğunu belirtti.  Vicdanın hukuk öğrencilerine anlatılmasının önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Selami Turabi, “Hukuk Fakülteleri bugün hep bilgi aktarımı üzerine eğitim veriyor. Bilgi, adaletin tecellisinde elbette önemlidir. Ancak es geçilen iki nokta; akıl ve vicdandır. Vicdan ile ilgili bir ders yok. Anayasamıza göre ‘hâkimler, vicdani kanaatlerine göre karar verirler’ deniliyor. İfade özgürlüğü dersi altında 2 saat vicdan dersini anlatıyorum. Adaletin tanımını şöyle yapıyorum; akıl kovasıyla, bilgi ipiyle, vicdan kuyusunda o adaleti pınarını çıkarmaktır. Burada aklı kovaya, bilgiyi ipe, vicdanı kuyuya benzetiyorum” diye konuştu.

“YARGININ BİR NUMARALI SORUNU VİCDANDIR”

Yargının bir numaralı sorunun vicdan olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Turabi konuşmasında, “Yargının birinci sorununun akıl olduğunu söylüyorlar, çünkü aklını kiraya veren insanlar var. 10 bin hâkim ve savcının 4 binini attık. Sebep akıl sorunu var. Şahsıma göre yargının bir numaralı sorunu vicdandır. Evet, aklını kiraya veren insandan hâkim ve savcı olmaz. Bu insan, tefekkür de edemez. Aklın hür olması bizim olmazsa olmaz şartlarımızdandır. Akıl, ayakkabı bağıdır. Göz nasıl görmek için yaratılmışsa akılda bir yere bağlanmak için yaratılmıştır. Göz görür, kulak duyar, vicdan şaşmaz doğruyu söyler. Ancak vicdan kirlenir Gerçek adalet ise dava dosyasının selim bir akılla, düzgün bir bilgiyle ve temiz bir vicdana indirip doğrudan hükmü çıkartmaktır” ifadelerini kullandı.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.