Şiddet İslam ile bağdaştırılamaz
EĞİTİM / 11.11.2017 / Görüntülenme: 226

Türkiye Ulusal Ajans’ı tarafından kabul edilen ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde hazırlanan “Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele” isimli Erasmus+ Projesi açılış toplantısı, Konya’da yapıldı.

“Hoşgörünün Başkentinden ‘Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele’ gibi bir projeye ev sahipliği yapmamızdan dolayı gurur duyuyorum” diyen Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, “Sadece ülkemizde değil tüm dünyada özellikle lise çağındaki gençlere yönelik bazı şiddet içerikli sunumlar, etkileşimler olabilmektedir. Bu olaylar Amerika’da da Avrupa’da da olabilmektedir. Ancak maalesef bazı art niyetli yaklaşımlarla İslam dini şiddetle bir arada anılmaktadır. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Bizim dinimiz barış dinidir. Temel prensibi; bir kişiyi öldürmenin tüm insanlığı öldürmek gibi, bir kişiyi kurtarmanın da tüm insanlığı kurtarmak gibi kabul edildiği bir dinin mensuplarıyız”dedi.

“Bu masada olduğu gibi farklı inançlardan kişiler beraber yaşamayı becerebiliyoruz ve inşallah tüm dünya olarak da bunu başarabileceğiz” diyerek konuşmasına devam eden Gürsoy, şunları söyledi; “Ülkemizi ziyaret eden ortaklarımızın Türkiye’nin dışarıdan göründüğü gibi bir ülke olmadığını itiraf etiklerini gözlemliyoruz.  Mevlana’nın şehrinde, onun güzel bir sözünü hatırlatmak istiyorum. Der ki Hazreti Mevlana: ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşırlar.’ Biz de burada aynı duyguları paylaşanlar olarak aşırılıkları birlikte törpüleyebileceğimize inanmaktayız.”

Projenin hayati öneme sahip olduğunu ve İsveç’te çocukların bu tür şiddet gruplarına karşı sempati beslediğini ifad eden İsveç temsilcisi Hose Molina, bunu önlemek zorunda olduklarını belirterek;

“Şunu özellikle belirtmek isterim ki; İslam’ın aşırılıkla özdeşleştirilmesi mümkün değil. Bu konuda proje süresi boyunca ülkemizde öğrenci ve öğretmenlerimizi bilgilendireceğiz” diye konuştu.

Slovenya, Polonya ve Macaristan temsilcileri de konuşmalarında Konya’dan çok etkilendiklerini ve Konyalıların misafirperverliklerinden memnun kaldıklarını dile getirerek; İslam’ın bir barış dini olduğunu, özellikle Mevlana’nın şehrinden bunu anlamanın mümkün olduğunu ve ülkelerinde buna vurgu yapacaklarını dile getirdiler.

İngilizce kısaltması SAVE (Struggle Agaisnt Violent Extremism) olan proje ile Okul Eğitimi Alanında Stratejik Ortaklıklar yapılacak ve şiddet içeren aşırılıkla mücadele için materyaller hazırlanacağı bildirildi.

Uluslararası işbirliğini amaçlayan toplantıya ise Türkiye’den ortakları Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi ve Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Slovenya, Polonya, Macaristan ve İsveç’ten çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Planlama toplartılarının 10-11 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacak olan proje iki yıl sürecek ve uluslararası platformlar ile okullarda kullanılmak üzere materyaller üretilecek.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.