Nijerya Türkiye için cazip bir pazar
EKONOMİ / 11.11.2017 / Görüntülenme: 200

Yurtdışı fuarlara katılarak ihracata destek olmaya çalışan Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER),  Nijerya Lagos’ta düzenlenen Buildmacex 2017 Yapı Fuarı’na katıldı. 31 Ekim - 2 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen fuarda stant açan KONTİMDER, hazırlanan üye kataloğu ile tanıtım yaptı.

Amaçlarının; yeni ihracat pazarlarını keşfetmek ve üyelere katkı sağlamak olduğunu söyleyen KONTİMDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Hasan Karacan, fuarın verimli geçtiğini belirterek, “Fuara, Türkiye’den yaklaşık 20 firma katıldı. Uzakdoğu ve Avrupa’dan olmak üzere toplam 45 firmanın katıldığı fuar üç gün sürdü. KONTİMDER olarak standımızda katalog çalışmamıza katılan 13 dernek üyesi firmanın ürünlerini tanıttık. Fuara ziyaretçilerin ilgisi oldukça fazlaydı” dedi.

Karacan konuya ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü; “KONTİMDER olarak fuarda stant açıyoruz ve aynı zamanda isteyen üyelerimizin katılımı ile bir katalog hazırlanıyor.  Fuar ziyaretçilerine tanıtım yapılıyor. Nijerya fuarında ziyaretçi 200 firma ile görüşme yapıldı ve iletişim bilgileri alındı. Bilgiler katalog çalışmasına katılan üyelerimizle paylaşılıyor. Burada hedef yeni pazarlar bularak,  ihracatı artırmak ve üyelerimize katkı sağlamak. Toplu tanıtım yapıldığı için hem ekonomik hem etkili ve verimli bir yöntem.”

NİJERYA TÜRKİYE İÇİN CAZİP BİR PAZAR

Nijerya’nın pazar olarak bakir ve gelişmemiş bir ülke olduğuna dikkat çeken Karacan, yapı malzemeleri açısından potansiyel pazar özelliği taşıdığını belirtti. Karacan, Nijerya’nın Türkiye için cazip ve avantajlı bir pazar olduğunun altını çizerek şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye coğrafi olarak Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine göre çok yakın ve yapı malzemeleri konusunda yüksek kalitede ürünleri var. Ürün fiyatları olarak da cazip. Bu açıdan Nijerya Türkiye için büyük bir pazar. Dünyada 5. büyük petrol ve henüz keşfedilmemiş doğalgaz rezervlerine sahip olan Nijerya, Batı Afrika’da, 180 milyonluk nüfusu ile özellikle Avrupa ülkelerinin ve Amerika’nın sermaye akışını yönelttiği, tüm ürün grupları için doymamış ciddi bir pazar haline gelmiş durumda. Geçim kaynağının tarım olmasına rağmen yerli üretimin düşük olması, Afrika’nın büyük ekonomik güce sahip ülkesi Nijerya’yı ithalata yönlendirmiş.”

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.