Atatürk ve Konya
GÜNDEM / 11.11.2017 / Görüntülenme: 237

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. Yıldönümü Konya’da farkl bir etkinlikle yad edildi. Gazeteci -Yazar Seyit Küçükbezirci’nin derlediği ‘Türk Basınında Atatürk’ün Vefatı ve Atatürk’ün Konya İle Yakınlığı’ konulu sergi, İl Halk Kütüphanesinde Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fidan Yüksel, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve çok sayıda davetli katıldı.

Küçükbezirci Gazete Arşivlerinden derleyerek oluşturduğu sergi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan ve İzmir’den sonra en çok Konya’ya uğramış ve Konya’da kalmıştır” diyen Küçükbezirci, “Konya’ya 13 kez gelmiş olan Atatürk’ün güvendiği ve sevdiği şehir Konya’ya karşı derin bir ünsiyeti (yakınlığı) vardır. Elimizdeki gazete koleksiyonu çok eski bir Cumhuriyetçi Sıraç Aydıntaşbaş’a aittir. Çok iyi bir yazar olan Sıraç Aydıntaşbaş gazete koleksiyonunu ölmeden benim taşıyabileceğimi ve gelecek kuşaklara aktarabileceğimi düşünerek bu gazeteleri bana teslim etti. Bu koleksiyonu ben topladım ve korudum. Bu sergide Atatürk’ün Konya’da çekilmiş fotoğrafları ve Atatürk öldüğü zaman basında bu haberlerin nasıl yer aldığı ile ilgili gazeteler bulunuyor. Bu serginin özelliği bu gazeteler Konya’da bulunan en büyük koleksiyondur. 10 Kasım 1938’de İstanbul’da yayınlanan en büyük gazetelerdir. Bu gazetelerin hepsi orijinaldir. Bu gazeteler 1938 basınını göstermesi açısından önemlidir” dedi.  

Atatürk’ün Konya hatıralarını anlatan gazete arşivi ve tablolarından oluşan sergi 15 gün boyunca gezilebileceği bildirildi.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.