En büyük eksiklik, eğitim
SAĞLIK / 14.11.2017 / Görüntülenme: 292

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Aile Hekimliği Akademisinin işbirliği ile Prof. Dr. Hasan Basri Üstünbaş’ın anısına düzenlenen ‘11. Aile Hekimliği Araştırma Günleri’, NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi (AKEF) Prof. Dr. Erol Güngör Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Kongre, tüm şehitler ve Türk tıbbına hizmet etmiş ebediyete intikal eden hekimlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Kongrede AKEF Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri de Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan müzik dinletisi sundu.

NEÜ Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı ve Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Ruhuşen Kutlu, “Dünyadaki gelişmeler izlendiğinde birinci basamak sağlık hizmetlerinin farklılığı, hastaya bütüncül yaklaşımın önemi gibi nedenlerle birinci basamakta aile hekimliği uzmanlarının çalışmasının hedeflenerek gerçekleştirildiği gözlenmektedir. Aynı şeyler bizim ülkemizde de yapılmaktadır. Amacımız aile hekimliği disiplininin bilimsel temelde bağımsız, demokratik, şeffaf ve katılımcı bir anlayışla eğitim, araştırma ve hizmet alanında gelişmesi ve hak ettiği yere ulaşmasını sağlamaktır.” dedi.

Aile hekimliği uzmanlığı disiplininin kuruluşundan itibaren geçen kısa zaman zarfında çok önemli bir yol kat ettiğini söyleyen Aile Hekimliği Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Murat Yalçın ise “Gelişmelerin yanında sorunlarımız da var. Bunların başında eğitim sorunu gelmektedir. Sahadaki uzmanlarımızın ve asistanlarımızın eğitiminin çok ciddi bir şekilde standardize edilmeye ihtiyacı var. Bu bağlamda kendi saflarımızdaki arkadaşlarımızın bir bilim insanının ihtiyaç duyacağı bilgi ve birikime sahip olmasını sağlamaktır. Aile Hekimliği Akademisinin temel amaçları arasında birinci basamakta çalışan aile hekimlerinin bilimsel araştırma yapmalarını özendirmek ve üçüncü basamakta çalışan akademisyenlerle eşgüdüm içinde bir işbirliği oluşturmak bulunmaktadır” diye konuştu.

Aile Hekimliği Araştırma Günleri’nin ilk gününden bugüne kadar çok büyük bir mesafe aldığını belirten Aile Hekimliği Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nafiz Bozdemir de, bu gelişmede en büyük payın araştırma günlerine katılanların ve araştırma günlerine destek verenlerin olduğunu aktardı.

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç da konuşmasında kongrenin başarılı ve verimli geçmesi temennisinde bulunurken, NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek de, aile hekimliğinin eğitim sorunu hakkında değerlendirme yaparak, “Hem lisans hem yüksek lisans eğitimi veren üçüncü basamak kurumlarımızın birinci ve ikinci basamaktaki sağlık ocağı, sağlık merkezi, eğitim araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri gibi kurumların özelliğinde de çalışması gerekiyor. Çünkü üçüncü basamak kurumları sadece sağlık hizmeti üreten bir yer değil, bu kurumlar birinci ve ikinci basamakta sağlık hizmeti üretecek olan kurumlara eleman yetiştiren yerler. Dolayısıyla onların da burada iyi yetişmesi gerekir” şeklinde görüş belirtti.

9-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen kongre kapanış programı ile son buldu.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.