Sistemin adı Beyaz KOD
SAĞLIK / 16.11.2017 / Görüntülenme: 447

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi (MTF) ve Konya Tabip Odasının ortaklaşa düzenledikleri toplantıda, “Sağlıkta Şiddet, Hukuki Durum ve Haklarımız” konularını masaya yatırdı.

Konuşmasında toplumda yaşanan insanlık erozyonuna dikkat çekerek başlayan NEÜ MTF Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev; “Hekim arkadaşlarımız kendilerine başvuran hastaların dertleriyle dertlenmeliler. Şiddetin sebebi yetişmemizdeki eksiklikten kaynaklanabilir veya başka sebepleri olabilir. Bizim böyle durumlarda başımıza her ne gelirse hakkımızı nasıl, nerede savunacağımızı bilmemiz gerekiyor. O nedenle bu toplantı cesaretlenme toplantısı olacak diye düşünüyorum” dedi.

Sağlıkta şiddet hakkında istatistiksel sunum yapan Konya Tabip Odası Başkası Dr. Seyit Karaca ise son yıllarda hastane sayılarındaki artış ve hekim başına düşen nüfus da değindi. Karaca konuşmasında, alanda yetişmiş elemanın önemli olduğunun da altını çizdi.

Sağlıkta şiddet gibi bir konuyu gündeme yaşanan acı olayların getirdiğini söyleyen Karaca; “Meslektaşlarımız bıçaklanıyor, dövülüyor, hatta şehit ediliyor. Yüzde 73 meslektaşımız sözel, fiziksel şiddete uğramış. Bunların içinde yüzde 70’lik bir kesim adli mercilere başvurmamış. Eksiklerimizi nasıl kapatırız, mesleki etkinliklerimizi nasıl geliştiririz diye düşünmemiz lazım” diye konuştu.

Konuşmasına sağlık çalışanlarını korumaya yönelik kurulan Beyaz Kod Sistemi hakkında bilgi vererek başlayan MTF Hastane Kalite Birimi Sorumlusu Türker Acar, sistemin; sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında kullanılan acil durum yönetim aracı olduğunu kaydetti. Acar konuşmasında; “Sağlık çalışanları şiddete maruz kaldıklarında yeterli müdahale edilmesi, güvenlik gücü desteği sağlanarak gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması, gerçekleşen olayların analizinin yapılarak ilgili sağlık kuruluşlarına bildirilme işleminin yapılması için oluşturulmuş bir sistemdir” ifadelerini kullandı.

Çalışanların güvenliği ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Acar, uygun yöntem ve tekniklerle güvenli çalışma ortamlarının sağlanabileceğinin altını çizdi.

Konya Tabip Odası Hukuk Müşaviri Av. Hasat Murat Güçlü de sağlık personellerinin kutsal bir iş yaptıklarına dikkat çekerek; sağlık personeline karşı şiddetten doğan cezai yargılamalar, tazminat sorumlulukları gibi konularda dinleyenleri bilgilendirdi.

Hekim hasta ilişkisi, hasta hakları gibi konularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Konya Tabip Odası avukatı Ömer Faruk Seleş ise hasta hekim ilişkisinin doğru yürütülmesi gerektiğini, hastaların ve hekimlerin hak ve hükümlülüklerini bilmeleri gerektiğini, sorunların bu şekilde aza indirgenebileceğini ifade etti.

Program, soru cevap bölümü ile sona erdi.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.