Bu havuçlar patentli
EKONOMİ / 21.11.2017 / Görüntülenme: 182

Hasadına başlanan siyah havuç tarlasında çalışanları ziyaret eden Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven; “Ereğli’mizin kendine özgü en önemli ürünü olan ve patentli olarak tescil edilen Ereğli Siyah Havucu’nun hasadı başladı. Siyah Havuç son zamanlarda özellikle Organik Gıda Boyası, Konsantre ve birçok alanda kullanılıyor. Özellikle Çukurova Bölgemizde yaygın olarak tüketilen Şalgam’ın hammaddesi olan Siyah Havuç, kurulan konsantre fabrikaları ile meyve sularında ve bebek mamalarında da tercih edilmeye başlandı. Siyah Havuç, toprağımızdaki Potasyum miktarı ve İz Elementlerden dolayı sadece Ereğli’mizde yetişiyor. Bilim adamlarımız ve doktorlarımız antioksidan açısından koyu renkli gıdaları tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu anlamda önemli bir antioksidan maddesi olan antisiyonin siyah havuçta bolca bulunmaktadır” dedi.

İlçede yaklaşık 20 bin dekarlık alanda Siyah Havuç üretiminin yapıldığını ifade eden Başkan Özgüven, yılda yaklaşık üretim miktarınin ise 100 bin ton’u aştığını söyledi. Siyah havuç işlendikten sonra yurtiçinin yanı sıra yurt dışında özellikle Uzakdoğu ülkelerine (G.Kore, Japonya vs.) ihraç edildiğini belirten Özgüven, şunları söyledi;

“Siyah Havuç, Kuzukuyusu, Hortu ve bu bölge içerisinde toprağın yapısından dolayı çok yetişmektedir. Siyah havuç üretiminin yaygınlaştırılması adına birçok yere gönderdik ancak renk randımanını alamadık. Bu anlamda siyah Havucumuz, Türk Patent Enstitüsü tarafından Ereğli Siyah Havucu adı altında tescillendi ve bu tescil Belediyemiz tarafından alındı. İnşaallah bol ve bereketli bir yıl olur. Hasad üreticilerimize ve Ereğli’mize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.