Kudüs, Müslümanların beka mevzuudur
GÜNDEM / 8.12.2017 / Görüntülenme: 261

Fatma Toru (Meram Bld. Bşk.): Meclis Üyeleri, kadın ve gençlik meclisleri, muhtarlar ve belediye personelinin katılımı ile kameralar karşısına geçen Başkan Toru; “Bu tür eylemlerin asıl hedefi, İslam coğrafyasıdır. İslam Alemi’nin beka mevzuu olan Kudüs’ün işgal altında olduğu yetmezmiş gibi geçmişte İsrail, Kudüs’ü başkent olarak ilan etse de dünyada kimse tanımamış ve kınamıştır. Şimdilerde ise emperyalizm Filistinli Müslümanların üzerinden İslam dünyasına yeni bir cephe açmanın yollarını aramaktadır. Uluslararası hukuk ihlal edilmektedir. Trump’ın açıklamasının anlamı,  Filistinli Müslümanların kucaklarına bırakılan pimi çekilmiş bomba, İslam âleminin kalbine saplanan bir hançerdir. Zannediyorlar ki, Filistin halkı sahipsizdir, zannediyorlar ki Müslümanlar El Aksa’yı, Kubbet-üs Sahra’yı boynu bükük bırakacaklar. Nuri Pakdil’in “Kudüs’ü Düşünme Saati” dediği saatler bu saatler. Ne Filistin halkı yalnızdır, ne de mukaddes beldelerimiz… İslam’ın ilk kıblesinin mahzun duruşu yüreklerimizi dağlarken, nice Peygamberlerin ayak izlerinin durduğu ve her köşesinde aziz hatıralarının yaşadığı topraklar, İslam topraklarıdır ve korunması da Müslümanlara aittir. Bütün kalbimizle, düşüncede söylem, eylemde Filistin halkının haklı davasının yanında olduğumuzu buradan bir kez daha ilan ederken, zaferi Rabbimizin eninde sonunda Müslümanlara armağan edeceğinin bilincindeyiz. Hz. Peygamber’in bu konudaki hadisleri bu gerçeğe işaret ederken, dünyada hiçbir zaman zulmün payidar olmadığının da altını çizmek isterim” dedi.

Mehmet Hançerli (Karatay Bld. Bşk.): “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını ve talihsiz açıklamalarını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Kudüs tarihi, dini ve hukuki açıdan İsrail'in başkenti ilan edilemez. Bu uluslararası mevzuata aykırı bir durum. ABD’nin bu provokatör kararı, Filistin’in başkenti Kudüs olduğu gerçeğini asla değiştirmeyecektir. Bölgede barış ve istikrar bakımından olumsuz yansımaları olacak olan karar, barış zeminini tamamen yok etme riski taşımaktadır. Tüm Müslümanlar için hassasiyet arz eden bu meselede İslam dünyasının ortak tavır sergilemesi, son derece önemlidir. Bilinmelidir ki Kudüs; nice Peygamberin hatırasını barındıran bir İslam şehridir. Kudüs, tarihten beri, farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneğidir. Bu nedenle Kudüs hepimizin onuru, şerefi ve ortak davasıdır. Onu korumak için hepimiz gece gündüz çalışmak zorundayız. Bu bizim öncelikle imanımıza ve insanlığa olan görevimizdir. ABD Hükümeti’nin Kudüs açıklaması apaçık bir hatadır. Bu hatadan bir an önce dönülmelidir. Böyle bir durum asla kabul edilemez.”

Mehmet Tutal (Seydişehir Bld. Bşk.) “Kudüs bizim ilk kıblemizdir, Müslümanların ortak davası olan mukaddes şehrimizdir. O nedenle Kudüs’ün başkent ilan edilmesi çabalarını kabul etmiyoruz, kınıyoruz. İslam mirası olan Kudüs şehri üzerine oynanan oyunlara ülkemiz ve milletimiz asla sessiz kalmayacaktır. Bunun aksini iddia eden haçlı zihniyetinin ortaya koyduğu kirli plan amacına asla ulaşamayacaktır. Bu kirli planın başarıya ulaşmasını engellemek için tüm İslam Coğrafyası bir ve beraber olarak hareket etmeli ve açık yüreklilikle tepkisini göstermelidir.

Burada ABD yönetiminin almış olduğu kararın açık bir şekilde uluslararası hukuka aykırı, Birleşmiş Milletler Kararlarının ihlalidir. Kudüs birilerinin meselesi değil, tüm İslam Aleminin namusudur. Bu yanlıştan kısa zamanda dönülmesini umuyorum. Sultan Abdülhamid Han "Mekke Allah'ın haremidir. Medine Rasulallah (S.A.V.)'ın haremidir. Kudüs Müminlerin haremidir. Biz var olduğumuz sürece Kudüs düşmeyecektir!" demişti. Bu, 110 sene önce de böyleydi bugün de böyle, dünya var olduğu müddetçe de Kudüs müminlerin haremi olarak kalacaktır."

Mehmet Kale (Cihanbeyli Bld. Bşk.): “Müslümanların ortak davası olan Kudüs üzerinde oynanan oyuna sessiz kalmayacağız. Haçlı zihniyetin ortaya koyduğu kirli oyun amacına asla ulaşamayacaktır. Bu oyunun boşa çıkartılması için tüm İslam âlemi bir ve beraber olarak hareket etmeli, tepkisini hep bir ağızdan dile getirmelidir. Kudüs ve Mescid-i Aksa, Müslümanlara Hazreti Peygamber'in müjdesi ve emanetidir. Kudüs’ün başkent ilan edilmesi çabalarını kabul etmiyoruz, kınıyoruz. İslam mirası olan Kudüs şehri üzerine oynanan oyunlara ülkemiz ve milletimiz asla sessiz kalmayacaktır”

Hasan Hüseyin Uyar (Saadet Partisi Konya İl Bşk.): “Biz biliyoruz ki İsrail’in bu coğrafyadaki mevcudiyetinin temeli ABD, İngiltere ve Avrupa ülkeleri gibi devletlerin çaba, gayretleri ve siyonizmin 5700 yıllık büyük İsrail (Arz-ı Mev’ud) çalışması var. İslam coğrafyasının parçalanmış ve ayrılıklara düşmüş vaziyeti bu duruma istemeden katkı sağlamakta ve İsrail’in konumunu güçlendirmektedir. BOP planı işlemekte ve İslam coğrafyası parçalanmaya devam edilmektedir. Bu karar kabul edilemez ve bizim için yok hükmündedir.

İlk etapta devletimizin öncülüğünde;

1- İslam ülkeleri, aralarındaki ihtilafları ve aykırılıkları bir kenara bırakıp, Kudüs (Filistin) davası etrafında birleşmelidir.

2 - Bütün İslam ülkeleri Kudüs’ü Filistin devletinin başkenti olarak tanımalı ve bunu dünyaya  deklare etmelidir.

3- İslam İşbirliği Teşkilatı ve D-8 Teşkilatı Türkiye öncülüğünde hemen toplanmalı ve Orta Asya’dan Afrika’ya, Asya’dan Avrupa’ya, Amerika kıtasına bütün Müslümanların birliğini sağlayacak, mazlum ve mağdur coğrafyalarında umudu olacak, İslam birliğinin mutlaka kurulacağı güçlü bir şekilde duyurulmalıdır.

4- İslam ülkeleri İsrail’le olan bütün siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerini durdurmalıdır.

5- İslam ülkeleri hava sahalarını ve karasularını İsrail’e kapatmalıdır.

Unutmayalım ki ırkçı emperyalizmin asıl hedefi Türkiye’dir. Türkiye var olduğu müddetçe, Allah’ın izni ve yardımıyla kıyamete kadar var olacaktır. Mazlum ve mağdur coğrafyaların umudu olacak ve hiç bir güç Arz-ı Mev’ud hayalini gerçekleştiremeyecektir.”

Ömer Faruk Okka (MÜSİAD Konya Şb. Bşk.): “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma düşüncesi kabul edilemez. Filistinli kardeşlerimiz bugün hiçbir hukuki dayanağı olmayan bir işgale ve insanlık dışı muamelelere maruz kalırken, zulmü durdurmak yerine zulmü destekler şekilde bir tavır alınmasının hiçbir hukuki, insani ve vicdani açıklaması olamaz. ABD bu girişiminden derhal vazgeçmelidir.

Kudüs, yalnızca Müslümanları ilgilendiren bir konu değil, insanlık tarihine kara leke olarak yerleşen bir zulümdür. Biz Müslümanlar olarak, Müslüman iş insanları olarak var gücümüzle bu zulmün karşısında durduk ve duracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kudüs, Müslümanların Kırmızı Çizgisidir” şeklindeki ifadesiyle birlikte, konuyla ilgili açıklamalarını ve bölgedeki sorunları daha derinleştirecek adımların atılmaması konusundaki ikazını destekliyoruz.

Müslümanların kanayan yarası olan Kudüs’ün işgaline tüm dünyanın tepki vermesi gerekmektedir. Bu bir insanlık meselesidir, ABD’nin aldığı sorumsuz ve uluslararası hukuka aykırı açıklamasını şiddetle reddediyoruz”

Yakup Yıldırım ( ASKON Konya Şb. Bşk.): “Siyonizm’in kuklası görevini üstlenen Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarına resmen duyurdu. Kudüs’le ilgili böyle hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf ABD’yi de İsrail’i de hiç ummadıkları bir neticeyle karşı karşıya bırakacaktır. ABD’nin, Siyonist işgalin ilk günlerinden beri terör şebekesi İsrail’i kanatları altına aldığını herkes görüyor. Elindeki kirli propaganda gücü ile İslam’ı ve Müslümanları terörle özdeşleştirmeye çalışan ABD’nin gerçekte kendisi tüm dünyadaki terör olaylarının müsebbibidir. Bir yerde masum sivillerin hedef alındığı saldırılar varsa, tetiği çeken hangi örgüt olursa olsun, arkasındaki azmettiriciler ABD ve İsrail’dir.  Kadim bir İslam şehri olan Kudüs’ü, ilk kıblemiz olan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak nitelendirmek ABD’nin bu coğrafyadaki tüm varlığının ve ilişkilerinin ciddi bir biçimde sorgulanacağı yeni bir süreci başlatacaktır. ABD haddini bilmelidir. Bizim topraklarımızdaki tasarruf yetkisi sadece bizdedir.

Kimse kendi teslimiyetine bahaneler bulmasın, bundan sonra bulamaz da. Kudüs’e sahip çıkmayana sahip çıkılmayacaktır. Kudüs’ü Siyonist İsrail’e terk eden kendisini de terk edilmiş bulacaktır. Kudüs için adım atan kendi onurunu, iffetini, izzetini koruyacaktır. Kudüs, İslam’ındır ve ebediyen Müslümanların kalacaktır”

Seyit Karaca (Konya Tabip Ods. Bşk.): “Kudüs, biz Müslümanların ilk kıblesidir, Hristiyan ve Museviler içinde kutsal topraklardır. Ama tüm dünyanın bildiği gibi Kudüs, Filistin’nin başkentidir. BM kararıyla bu durum kabul edilmiş ve Kudüs’ ün özel statüsü belirlenmiştir. İsrail’in yıllardır süre gelen hem fiziki hem de siyasi işgal girişimleri sürekli sonuçsuz kalmıştır. Yıllardır Filistinli Müslümanların çektikleri acılara sessiz kalan dünya ülkelerinin Trump’ın kararına karşı çıkmaları sevindiricidir.  

Aklın almadığı ABD’ nin bu talihsiz kararına ilk anda en güçlü tepkiyi veren milletimiz, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet erkanı ve TBMM birlikte aynı düşünce ve infiali paylaşmaktadır.

Biz Müslümanlar bu kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Milli irade olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ mizin bu konu ile ilgili ortak bildirisine imza atıyor ve aynen diyoruz ki; “Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM kararları hilafına, Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimlerin kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesini dünya kamuoyuna ifade  ve ilan ederiz."

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.