Kurtlarda insan kadar değerliydi
DÜNYA / 24.12.2017 / Görüntülenme: 227

Türk Ocakları Konya Şubesinin bu haftaki konuğu Arkeolog Sergen Çirken konusu ise Sibirya’daki tarihi eserlerimz oldu. Programın açılışında kısa bir selamlama konuşması yapan Türk Ocakları Konya Şube Başkanı Vedat Erdem, “Sarıkamış Allahuekber Dağları’nda işgalci Ruslarla mücadele için bir an tereddüt etmeden karlı dağlara koşan ve bir talihsizlik sonucu soğuğa dayanamayıp donarak şehit olan 60 bin kadar şerefli Türk askeri, milletimizin gerektiğinde ne büyük kahramanlıklar yapabileceğini göstermiştir. Bu büyük fedakarlığı her millet yapamaz. Burada onları saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

TÜRK TARİHİ TEHLİKE ALTINDA

Konuşmasında Sibirya’nın Altay dağları ve Orhun nehirinin olduğu bölgelerdeki Türk tarihinin tehlike altında olduğunu belirterek başlayan Arkeolog Sergen Çirken ise konuşmasında; “Sibirya bölgesi aslında Türklerin asıl vatanınıdır. Biz bugün Orta Asya desekte, aslında daha öncesine bakarsak Sibirya Altay dağları Yenisey ve Orhun nehirlerinin olduğu yerler Türklerin asıl vatanıdır. Bunu oradaki kalıntılardan anlıyoruz. Biraz daha sessiz kalırsak oradaki kalıntılarımızdan eser kalmayacaktır. Çünkü Sibirya bugün Rusya’nın çöplüğüdür. Rusya Sibirya’yı nükleer denemeler, fabrikasal atıklar ve kimyasal atıkları depoladığı yerdir. Bu nedenle Türk Milletinin oradaki tarihi tehlike altındadır. Maalesef Türk akademisyenler oradaki tarihimiz ile ilgili bir araştırma yapmadıkları için bende yıllardır buranın üzerinde çalışmalar yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Sibirya daki kalıntılara bakıldığında insanlarla beraber kurtlarında yaşadığının görüldüğünü ifade eden Çirken, “O tarihlerde kurtlarında insan gibi değeri vardı. Bir kurt öldüğü zaman Türk erin töresine uygun şekilde cenaze merasimi düzenlenir, onlar için yemek dökülürdü. İnsanlar gibi kabristanlara gömülürdü.

Orada kurt mezarlığı oldukça fazladır” şeklinde konuştu.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.