Kırımlı Lashlavskaia’nın anıt mücadelisi
GÜNDEM / 25.12.2017 / Görüntülenme: 267

Uzun yıllardır Kırım'daki Gözlevi Mevlevihanesi'nin gönüllü koruyuculuğu üstlenen Alife Khanum Lashlavskaia Konya’ya gelerek, 16. yüzyıla ait tarihi mirasın koruma altına alınması için imza kampanyası başlattı. Toplanan imzaları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ulaştıracağını söyleyen Lashlavskaia, bu konuda Türkiye’deki yetkililerden de destek bekliyor.

Ailesi ile birlikte Kırım'dan sürgün edildikten sonra uzun yıllar Özbekistan'da yaşayan ve daha sonra ülkesine geri dönen Lashlavskaia, burada çok mücadeleler vermiş ve Mevlevihaneyi korumayı kendine vazife edinmiş. Kırım'daki Tatar varlığı konusunda ve Mevlevilikle ilgili kitaplar da yazan Lashlavskaia, Türkçe ve iyi derecede Rusça biliyor. Kırım Mevlevihanesi ile ilgili birde Rusça kitabı yayımlanmış.

Dünyada manevi öneme sahip mirasların koruma altına alınmasında Uluslararası Derecelendirmeler Merkezi (SHA)’nin yürüttüğü çalışmaları yakından takip ettiğini dile getiren Lashlavskaia, Kırım’daki Mevlevihanenin İslam dininde Sufi akımı temsil eden tek anıt olduğunu söyledi. Lashlavskaia, Dünyada tarihi öneme sahip bu benzersiz yapının korunmasına yardımcı olmak ve sesimizi geniş kitlelere duyurmak için Mevleviliğin ana vatanı olan Konya’da da imza kampanyası başlattığını sözlerine ekledi.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.