Hangi turist daha fazla para harcıyor?
TÜRKİYE / 31.12.2017 / Görüntülenme: 227

Tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal coğrafi zenginliklerinin yanı sıra dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip olan Türkiye’de gastronomi turistlerinin, normal turistlere oranla daha fazla para harcadığı ortaya çıktı. Medyaya konuyla ilgili yılbaşından bu yana yansıyan 10 bine yakın haber, Gastronomi Turizmi Derneği ve …… Şirketi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına dayahdırılan rapora göre gastronomi turistlerinin, normal turistlere göre yüzde 50 daha fazla para harcadığı belirlendi. Rapora göre Gastronomi turistler Türkiye’de ortalama 7 normal turistler ise 9 gün tatil yapıyor. Gastronomi turistler harcadıkları paranın (945 doların) ortalama 259 dolarını yeme içmeye ayırırken normal turistlerin ise 837 doların 171 dolarını yeme içme için harcadığı anlaşıldı.

Gastronomi Turizminde Lider …

Turistlerin en fazla harcama yaptığı ilk 5 ülke ABD, Çin, İspanya, Fransa ve Birleşik Krallık olurken ABD’nin bu alanda en büyük turizm endüstrisine sahip ülke konumunda olduğu tespit edildi. ABD, 488 milyar dolar ile birinci sırada yer alırken onu sırasıyla Çin, Almanya, Japonya ve İngiltere’nin takip ettiği belirlendi. Türkiye Dünya Ekonomik Formunun Seyahat ve Turizm Endeksi araştırmasında dünya sıralamasında 44’üncü sırada yer alırken, rekabet endeksinde ülkemizin önünde ilk beşte İspanya, Fransa, Almanya, Japonya ve İngiltere yer alıyor. Türkiye’den sonra ise Bulgaristan, Polonya, Katar, Şili ve Macaristan geliyor.

Gastronomi Turizminde …. öne çıkıyor

Türkiye’ye gelen turistlerle Antalya, İstanbul, Muğla, Gaziantep ve İzmir’de yapılan görüşmelerde turistlerin tarihsel ve kültürel zenginliklerimiz, mutfak kültürü, doğal coğrafi zenginlikler, denizler ve sahil olanakları, uygun fiyatlı tatil olanakları, eğlence olanakları gibi nedenlerle ülkemize geldikleri görülürken, il bazında bakıldığında ise gelen turistlerin yüzde 37’sinin Gaziantep’in bir gastronomi şehri olduğunu düşündüğü ortaya çıktı.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.