Girdiler arttı, destekler azaldı
EKONOMİ / 31.12.2017 / Görüntülenme: 186

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer Meclis Genel Kurulu’nda, besicilerin sorunlarını gündeme getirdi. Artan yem fiyatlarına karşın süt desteklemelerinin düşüklüğünü belirten Güner, buzağı ölümleriyle ilgili sorunlara da değinerek hükümete besicilerin sorunlarını çözmek için ne düşündüğünü sordu.

YEM FİYATLARI YÜZDE 10 ARTTI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuşmasına, yem fiyatlarındaki artışa değinerek başladı. Son aylarda kesif yem fiyatlarına yüzde 9, kaba yem fiyatlarına da yüzde 10 oranında zam geldiğini belirten Ömer Fethi Gürer, “Besici yem sorunu yaşıyor, ithal saman çare olmuyor” dedi.

SÜT DESTEKLEMELERİ AZALDI

Süt desteklemelerinin yarı yarıya azaldığına da dikkat çeken CHP’li Gürer, “Temmuz, Ağustos, Eylül ayında süt destekleri daha önceki süt desteklerine göre yüzde 100 aşağı olarak açıklandı. 8 kuruşluk destek 4 kuruşa, 6 kuruşluk destek 3 kuruşa yuvarlandı. Enflasyonun yüzde 13 arttığı yerde destekler yetersiz kalıyor, girdiler artıyor, destekler düşüyor” diye konuştu.

ÇİĞ SÜT DESTEĞİ VERİLMEDİ

Konuşmasında buzağı ölümlerine de değinen Ömer Fethi Gürer şunları söyledi:

“Bu arada, besiciler için inek yerine buzağı desteği verildi, buzağının ölümüyle besicinin desteği de düşürüldü. Niğde ilinde Temmuz, Ağustos, Eylül ayı çiğ süt destekleri de hâlen ödenmedi. Çoğu iller aldı, Niğde'ye neden ödenmiyor, ne zaman ödemeler yapılacak? Besicilerin perişanlığını çözmek için ne düşünüyorsunuz?”

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.