Kalbi sığır kalbi kadar büyüdü
SAĞLIK / 28.1.2018 / Görüntülenme: 450

Isparta’da üniversite 4. Sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Bilal Bölek, yaklaşık 1 buçuk ay önce grip oldu. Şiddetli ateş ile bir sağlık kuruluşuna başvurdu. Burada yapılan tahlillerinde gribal enfeksiyonun kalbi de etkilediği fark edildi. Durumu giderek ağırlaşan ve nefes almakta zorluk çeken Bilal Bölek, Konya’da yaşayan ailesi ile Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu. Burada Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından ameliyata alınan hastanın, kalbi ve kalp kapakçığının da enfeksiyon kaptığı hatta buradan kopan bir parçanın dalağa gittiği ve dalakta da enfarktüse yol açtığı belirlendi.

BASİT BİR GRİP OLDUĞUNU DÜŞÜNÜP …”

Yaklaşık 1 buçuk ay önce grip olduğunu ancak belirtileri normal bir grip süreci olarak değerlendirdiğini ve önemsemediğini ifade eden Bilal Bölek, “Normal bir grip zannettim, hastaneye gittim, burada grip nedeniyle kalbimde bir enfeksiyon geliştiğini söylediler ancak ben şikayetlerim artana kadar bunu önemsemedim. Ardından nefes almakta zorluk çekmeye ve özellikle gece ateş ve terlemelerim artınca aileme haber verdim. Önce Isparta’da bir hastaneye muayene oldum. Burada durumun ciddiyetini anladım ve tedavim için Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurmaya karar verdim. Enfeksiyon Hastalıkları, Kardiyoloji ve özellikle Kalp Damar Cerrahisi’ndeki hocalarım sayesinde bugün sağlığıma kavuştum. Selçuk Tıp ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

KALBİ SIĞIR KALBİ KADAR BÜYÜMÜŞ VE …

Hastanın durumu ve yapılan işlemlerle ile ilgili açıklamalarda bulunan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi AD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Büyükateş ise; “Hastamız bize başvurduğunda ciddi ateş, gece terlemesi, nefes almakta zorluk ile halsizlik şikayeti vardı. Isparta’da ise devam eden gribi nedeniyle kalpte de enfeksiyon olduğu teşhis edilmiş ancak aile tedaviye Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde devam etmek istediğini belirterek oradan ayrılmıştı. Burada yapılan tetkikler sonucunda hastanın kalbinin bir sığır kalbi kadar büyüdüğünü, ciddi bir erozyona uğradığını, kalpten kopan bir parçanın dalakta da enfarktüse neden olduğunu, aort kapağında çok ciddi yetmezlik geliştiğini teşhis ettik. Multidisipliner bir çalışma ile hastayı takibe aldık. Hastanemiz Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü yoğun bir antibiyotik tedavisi uyguladı. Kardiyoloji bölümü tarafından tetkikleri tamamlanan hasta ameliyata alındı. Ameliyat esnasında gördüğümüz manzara karşısında tüm ameliyat ekibi şaşkınlık içindeydik. Kalp, enfeksiyon nedeniyle bir sığır kalbi kadar büyümüş, yeterince beslenemediğinden morarmış, kalp kapağı ileri derecede bozulmuş ve üzerinde enfeksiyon tortuları apse oluşturmuştu. Hatta apse nedeniyle aort damarı ve kalp kası ciddi oranda hasara uğramıştı. Zor geçen ancak başarı ile sonuçlanan ameliyatın ardından 21 yaşındaki hastamız Bilal Bölek, sağlığına kavuştu. Yaklaşık 15 günlük bir yoğun bakım sürecinin ardından şimdi taburcu olma aşamasında. Kalbi hızla normal boyutlara döndü. Eğer tedavi süreci zamanında ve kontrollü olarak devam etmeseydi hasta hızla kötüleşecek ve en sonunda kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybedecekti. Çok şükür bugün hastamız sağlığına kavuştu. Temennimiz bir an evvel günlük yaşamına ve çok özlediği okuluna geri dönmesi.

“GRİP DEYİP GEÇMEYİN”

Prof. Dr. Mustafa Büyükateş, özellikle kış aylarında ağır geçirilen gribal enfeksiyonların dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, bu dönemde gücünü yitiren bağışıklık sisteminin fırsatçı enfeksiyonlara zemin hazırlayabileceğini söyledi.

Büyükateş; ”Özellikle uzun süren inatçı gribe nefes darlığı, ileri derece halsizlik, yorgunluk ve çarpıntı eşlik ediyorsa kalbimiz bu enfeksiyondan etkilenmiş olabilir, uzun süreli griplerde kalp muayenesi yaptırarak böyle ciddi rahatsızlıklar engellenmiş olur” dedi.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.