SÜ beklediği izni aldı
EĞİTİM / 9.2.2018 / Görüntülenme: 165

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, Fakülte olarak II. Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi’ni -İpek Yolu’nda Kültürden Medeniyete- 3-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceklerini belirterek, “Selçuk Üniversitesi olarak yaklaşık 18-19 yıllık bir süre zarfında Türkiye’den ilk üniversite anlamında, Özbekistan’da bilimsel etkinlik düzenleme iznini aldık” dedi.

Dekan Prof. Dr. Uyanık, yaptığı açıklamada, fakülte olarak Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in “devletin stratejik üniversitesi olma” söylemi bağlamında çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Bu anlamda, Selçuklu kültür ve medeniyetinin merkezi ve eski başkenti olan Konya’da, tarihi bir üniversitenin temsilcisi olarak fakültelerine büyük sorumluluk düştüğünü ifade eden Prof. Dr. Uyanık, “Turizm, medeniyetin altın anahtarıdır” söylemi ve sloganına önem verdiklerini aktardı. Prof. Dr. Uyanık, tarih, sanat tarihi, arkeoloji, coğrafya, işletme, dil, mühendislik, fen ve sağlık bilimleri gibi birçok alanın kültürel miras kapsamında değerlendirilebileceğini belirterek, şöyle devam etti:

ÖZBEKİSTAN İLE İLİŞKİLER NORMALLEŞTİ

“Malum olduğu üzere 1999 yılından bu güne Türkiye-Özbekistan ilişkileri gergin bir boyutta gelişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen sene Özbekistan ile yapmış olduğu anlaşmalar, iki ülke arasındaki ilişkilerin yumuşamasını ve dostane bir havanın oluşmasını sağladı. Bizler de bu bağlamda kültürel ve bilimsel diplomasi kurmak amacıyla öncelikle Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov’u ziyaret ettik, bu çerçevede girişimlerimizi başlattık. Yaklaşık 4 aylık bir sürede Özbekistan makamlarıyla Selçuk Üniversitesi olarak farklı temas ve görüşmelerimiz oldu. Selçuk Üniversitesi olarak, yaklaşık 18-19 yıllık bir süre zarfında Türkiye’den ilk üniversite anlamında, Özbekistan’da bilimsel etkinlik düzenleme iznini aldık.”

Gerçekleştirilecek kongrenin uluslararası, kültürel diplomasinin yanında ticari ve siyasi boyutuyla da önem arz ettiğini dile getiren Prof. Dr. Uyanık, “Sadece tarih, sanat tarihi, arkeoloji, işletme, gastronomi, inanç turizmi ya da farklı turizm türlerinin bildirileri sunulmayacak. Bu bildirilerle birlikte Özbekistan makamlarıyla ve Türkiye’den belirlemiş olduğumuz akademisyenlerle sanayici ve işadamlarıyla birlikte bazı kültürel görüşmeleri de burada gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.