Zulüm 1873’den beri sürüyor
DÜNYA / 4.3.2018 / Görüntülenme: 300

Seydişehir Belediyesi, Dünya Kırım Tatar Derneği, Necmettin Erbakan, Üniversitesi, işbirliğiyle "Kırım Kırım Kırılan Kırım" konulu panel Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleşti.

Moderatörlüğünü NEÜ Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan’ın yaptığı panele konuşmacı olarak NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Özcan, İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer, TOBB Üniversitesinden Prof. Dr. Toğrul Ismayıl katıldı.

Seydişehir’de yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösterdiklerini kaydeden Dünya Kırım Tatar Derneği Başkanı Mustafa Sarıkamış; “Seydişehir halkı, Kırım milli davası konusunda hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan destek verdi. Türkiye bizim anavatanımızdır. Biz Afrin’de ölen şehitlerimiz için aynı duyguları, aynı acıları yaşıyoruz, Kırım'da ölen insanlarımız için aynı duyguları da herkes yaşıyor” dedi.

Daha sonra moderatörlüğünü Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan’ın yaptığı, panele geçildi.

TUTAL”UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ”

Konuşmasına “Unutmadık, unutturmayacağız” diyerek başlayan Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Özellikle Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmasından sonra adeta başı koparılan bir tavuk gibi İslam Ümmeti, Türk Dünyası nereye savrulduğunu bilmeyen bir yol içerisine girmiştir. Ne yazık ki 1944 ‘de başlayan zulümlerden biride, Kırım Tatar Türklerine yapılanlardır. Hayvan vagonlarında Sibirya’ya sürülen yüz binlerce Türk, işkencelerle maruz kalmış ve bunların 295 bini kaynaklara göre soğuktan ve açlıktan şehit olmuştur. Maalesef zulümler hâlâ devam ediyor. Bunun için olaylardan ders almamız, ibret almamız ve yolumuzu ona göre çizmek zorundayız. Bugün Suriye’de Filistin’de olduğu gibi Türkiye Cumhuriyetlerde olan zulümlere müdahale edebilecek güvenlik güçlerimiz, güçlü bir ordumuz ve yiğitlerimiz var. Bu gün Türkiye Cumhuriyeti devleti istediği yerde, istediği şekilde, hiç kimseden talimat ve emir almadan operasyon yapabilecek güce gelmiştir. Türkiye Cumhuriyetlerin ve İslam Coğrafyasının gözü bizim üzerimizdedir. Bu Millet 15 Temmuz’da yaptığı gibi son dönemlerde de birlik, beraberlik için gerekli desteği vermiştir. Bu milleti, bu gençliği tebrik etmek lazım. Biz bu vatanın nasıl kurtarıldığını unutmadık unutturmayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Afrin’de, El-bab’da, Fırat Kalkanında, Kırım’da şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe Kaymakamı Aydın Erdoğan ise konuşmasında, Kırım davasının aktüel olan ve Türkiye’nin gündeminden düşmeyen bir mesele olduğunu hatırlattı.

Konuşmalarında Kırım’ın tarihçesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Kemal Özcan ve Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer de, 1783 yıllarında Ruslar tarafından işgal edilen Kırım’dan 1 Milyon 800 bin Kırım Tatarı’nın göç etmeye zorlandığını, 18 Mayıs 1944 yılında ise 180 bin Kırım Tatarı’nın yurtlarından edildiği ifade ettiler. Konuşmacılar Kırım’ın efsane liderlerinden İsmail Gaspıralı ve Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun bağımsızlık için verdiği mücadeleler hakkında da katılımcılara bilgi verdiler.

”TÜRKİYE, TÜRKİYE DIŞINDA YAŞAYAN

HER TÜRKÜN KIBLEGAHIDIR”

Azerbaycanlı bilim adamı Prof. Dr. Toğrul Ismayıl ise; “Türk milleti her zaman toprağının kıymetini bilmiştir. Türkiye, Türkiye dışında yaşayan her bir Türk’ün kıblegâhıdır. Türkiye, İstanbul, Ankara, Bursa, Konya dediğiniz zaman bizim gönlümüzde acayip hisler uyandırır. İster Azerbaycan’da olsun ister Kırım'da olsun İster Türkistan’da olsun her birini kalbi Türkiye ile dövünür. Ben inanıyorum ki buralardaki insanların kalbide o coğrafyadaki insanlar için dövünür. Türkiye bizim ortak vatanımızdır. Bırakın Türkiye’yi bütün Türk toprakları bizim vatanımızdır. Kırım sadece orada yaşayan insanların yok edilerek, sürülerek, dövülerek kendi topraklarından yaşama haklarında mahrum edilen insanların mücadelesi değil. Kalbinde, damarlarında iman olan, inanç olan, Türk olan her insanın mücadelesidir. Bu yüzden Ben bir Azerbaycanlıyım. Ama Türk’üm. Hepimiz Türk’üz. Türk demek Müslüman demektir” diye konuştu.

Panele İlçe Kaymakamı Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Dünya Kırım Tatar Derneği Seydişehir Şube Başkanı Mustafa Sarıkamış, STK ve Siyasi Parti temsilcileri, vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.