Tarihi cami restore ediliyor
YEREL / 28.3.2018 / Görüntülenme: 143

Selçuklu döneminden günümüze ulaşan ecdat mirası olan Bozkır’ın merkez camisi, aslına uygun bir şekilde restore ediliyor. Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen restore çalışmaları aralıksız devam ediyor. Bozkır Kaymakamı Emre Öztürk, Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, Bozkır İlçe Müftüsü Seyit Böğet ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri çalışmaları yerinde inceledi ve yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çalışmaların 1 yıl sonra tamamlanması öngörülüyor.

Son 3 yılda dördüncü restore çalışmasının hayata geçirildiğinin altını çizen Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, ecdat miraslarının özenle, itinayla korumaya ve yaşatmaya devam edeceklerini söyledi. Geçmiş yıllarda ecdat miraslarına yeteri kadar sahip çıkılmadığını ve yeni dönemle birlikte tarihi eserlere büyük önem verildiğini sözlerine ekleyan Başkan Gün, şunları söyledi; “Geçtiğimiz yıllarda miraslarımıza gereken önem verilmemiş. Bunun en bariz örneğini, 1781 yılında yapılan tarihi çeşmemizde gördük. Tarihi çeşmemiz binaların arasında terk edilmiş bir vaziyetteydi. Çeşmemizi oradan çıkarıp günümüze sağlıklı bir şekilde ulaştırdık. İlçe merkezimizdeki Selçuklu köprümüz ve tarihi belediye binamızı da aynı şekilde gün yüzüne çıkardık ve koruma altına aldık. Bu yıl ise ilçe merkezimizdeki Selçuklulardan kalma tarihi camimizi de aslına uygun bir şeklide restore etmeye başladık. Zamanla ilk özelliklerini kaybetmiş camimizin aslına döndürme ve koruma altına alma çabası içerisindeyiz. Restore çalışmalarının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle tarihi miraslarımızı özenle, itinayla, kararlılıkla korumaya devam edeceğimizi belirtiyor, restore çalışmalarında emeği geçen Büyükşehir Belediyemize, Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.