Derbent kuş cennetine dönüşecek
YEREL / 1.4.2018 / Görüntülenme: 122

Konya’nın Derbent ilçesi ile Selçuk Üniversitesi, ilçe arazilerinde sülün yetiştiriciliğinin yapılması için harekete geçti. Konuyla ilgili açıklama yapan Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, “Proje ilçe adına iki farklı durum nedeniyle önem taşıyor. Birincisi, nesli tükenmekte olan sülün gibi hayvanların neslinin devam ettirilmesi sağlanacak. Diğeri ise bu proje ile Derbent’e yeni bir iş sahası açılacak. İlçemiz Aladağ ile birlikte artık turizm merkezi oldu. Kayak merkezinin ihalesi için hazırlık yapıyoruz. Bu projemiz ile de bölgenin kuş cenneti olmasını amaçlıyoruz. Kuşların hem doğaya kazandırılması hem de vatandaşlara kazanç kapısı sağlanması açısından güzel bir proje olacağını düşünüyorum. İnşallah bunu ve buna benzer projeleri bölgemize kazandırmak için bir seferberlik ilan ediyoruz” dedi.

İLÇE HALKININ EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Türkiye’de sülün yetiştiriciliğinin sadece bazı bölgelerde yapılabildiğini ifade eden proje koordinatörlerinden Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Kırıkçı ise Derbent’teki arazilerin bu proje için oldukça uygun olduğunu söyledi. Kırıkçı, “Ben akademisyenlik hayatımın büyük çoğunluğunu sülünler ve keklikler üzerinde araştırmalar yaparak geçirdim. Sülünler Türkiye’de sadece Orman Bakanlığı tarafından yetiştiriliyor ve Orman Bakanlığı yetiştirdiği bu sülünleri tabiatı zenginleştirmek maksadıyla sadece Marmara ve Karadeniz bölgesindeki şehirlerin arazilerine bırakıyor. Hâlbuki sülün sadece Marmara ve Karadeniz’e yakın yerlerde değil Anadolu’nun birçok bölgesinde, özel iklimi ve şartları olan birçok yerde de yetiştirilebilir. Örnek olurak; ben 20 sene Konya şartlarında sülün yetiştirdim, Sülünlerin Konya ilçeleri arasında en güzel çoğalabileceği yer Derbent arazisi olduğunu söyleyebilirim. Burada bizim amacımız; bir sülün çiftliği kurup hem Derbent ekonomisi açısından vatandaşlarımızın para kazanmasını sağlamak hem de tabiatı zenginleştirmek olacaktır. O yüzden böyle bir sülün projesi hazırlayıp başkanımızın da onayıyla, özel ilgi ve alakalarıyla inşallah hayata geçirmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

İlçede sülün yetiştirme tesisleri için yer tespit çalışmalarına başlandığı bildirildi.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.