Porsuk görücüye çıktı
EĞİTİM / 9.4.2018 / Görüntülenme: 143

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından savunma sanayine yönelik geliştirilen 'Porsuk' adlı robot, kamuoyuna tanıtıldı. Okulun atölye binasında gerçekleştirilen törene Konya Milletvekili Halil Etyemez, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş ile okul yönetiminde bulunan sanayiciler ve öğrenciler katıldı.

Porsuk adı verilen robotun savunma sanayine hizmet edebileceğini söyleyen Konya Sanayi Odası Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, robotun tamamen okuldaki öğretmen ve öğrenciler tarafından geliştirildiğini, bu robotun mayın arama faaliyetlerinin yanı sıra imha etme ve sivil savunma amaçlı da kullanılabileceğini ifade etti. Öğrencileri geleceğe hazırlarken bir taraftan da, üreten birer birey olarak yetişmeleri için çalıştıklarını vurgulayan Kütükcü, öğrencilere iş garantisi sunduklarını, liseyi bitirdikten sonra iş hayatına atılmak isteyen tüm öğrencilere iş imkanı sağlama taahhütleri bulunduğunu ifade etti.

Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin sunduğu imkanlar ile Konya'nın en çok tercih edilen meslek lisesi haline geldiğini belirten Kütükcü, "Okulumuz şmodern atölye binalarımız, eğitim salonlarımız, sosyal donatı alanlarımız, ücretsiz servis ve öğle yemeği imkanlarımız, burs ve yurt imkanlarımız bizi daha ayrıcalıklı kıldı. Bu yıl bir tane bile boş kontenjanımız kalmadı. Önümüzdeki yıl endüstriyel otomasyon ve metal teknolojileri bölümlerini açacağız. Bu bölümlerde de yine modern atölyelerimiz bulunacak" şeklinde konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez ise konuşmasında, öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti. Etyemez, tanıtım töreninin ardından Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya gelerek, “Hayata Dair Yol Haritaları” konulu bir söyleşi ile tecrübelerini paylaştı.

Programa Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, İş Kur İl Müdürü Emrah Keleş ile okul yönetiminde bulunan sanayiciler ve öğrenciler katıldı.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.