5 milyar liralık tohum ithal etmişiz!
SİYASET / 28.4.2018 / Görüntülenme: 175

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığından gelen yanıt, Türkiye’nin tarımda bir ithalat ülkesi olduğunu gözler önüne serdi. Milletvekili Ömer Fethi Gürer önergesinde, “Ülkemizde son beş yılda ne kadar ithal tohum alınmıştır? Ürünlere göre dağılımı nasıldır? Toplam ödeme ne kadardır? Yeterli tohum neden yeterli olamamaktadır?” şeklindeki soruların yanıtlamasını istemişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, CHP’li Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, 1 Ocak 2013’den 2018 yılına kadar 568 milyon 773 bin 303 kg tohum ithal edildiğini açıkladı. Bakan Tüfenkçi, bu süre içinde tohum ithalatına ülkemizin 1 milyar, 137 milyon 869 bin dolar para ödediğini bildirdi.

Gelen cevap sonrası yaptığı açıklamada 15 yıl öncesine kadar tarımda kendi kendine yeten bir ülke olan Türkiye’nin artık ithalat ülkesi haline getirildiğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son 5 yılda sadece tohum için 1.1 milyar doların yurtdışına çıktığına dikkat çekerek; “Türk parasıyla yaklaşık 5 milyar lira ithalata para ödenmiş. Bu rakam her yıl ortalama 1 milyar liranın tohum için yurtdışına gittiğini gösteriyor. Pek çok üründe yerli tohum üretemiyoruz. Tohumda ithalata dayalı bir ülke halin geldik. Buğday tohumunun bile yarısının yurtdışından geldiğini belirtiliyor. Patates tohumunun tamamına yakını yurtdışından geliyor. Tohum ithal ettiğimiz ülkelerin, tohum üreterek elde ettiği geliri, biz bu tohumları ürüne çevirerek elde edemiyoruz. Burada bir yanlış var. Hükümetin yanlış tarım politikası her alanda sırıtıyor” diye konuştu.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.