150 bin TL’ye ağa oldu
YEREL / 30.4.2018 / Görüntülenme: 229

Konya’nın Seydişehir İlçesinde bu yıl 2'incisi düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşleri, kortej yürüyüşü ile başladı. 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’ndan başlayıp Seyyid Harun Veli Bulvarı ve Uludağ Caddesi güzergahınca devam eden yürüyüş, Seyyid Harun Veli Camii önünde sona erdi. Yürüyüşe müsabakaya katılan güreşçiler ile İlçe Kaymakamı Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Emniyet Müdürü Kasım Özdemir, İlçe Jandarma Komutanı Üstğm. Burak Çelik, İlçe Müftüsü Kemal Demirel, Siyasi Parti İlçe Başkanları, STK Örgüt temsilcileri, geçen yıl ki güreş müsabakalarında güreş ağası seçilen Mustafa Başer ve vatandaşlar katıldı.

Müsabakalar 1 Mayıs Salı günü Kuğulu Park’ta İsmail Balaban, Hamza Köseoğlu, İsmail Koç, Şükrü Kazan, Osman Özgün ve İsmail Güzel arasındaki mücadeleler ile başlayacak.

Yürüyüş sonunda Adile Baysal Kültür Sanat Evinde Cazgırların katılımı ile Belediye Başkanı Mehmet Tutal başkanlığında il ve ilçe dışında katılan işadamları arasında ağalık yarışı yapıldı.

“Milli ve yerli olmayı biz Seydişehir'de sporlarda da başlatalım istedik” diyen İlçe Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Bizim çocukluğumuz ve tarihi geleneklerimizde güreş sporu var ve devam ediyor. Seydişehir Etibank döneminde güçlü sporcular, milli güreşçiler çıkarmıştı. Biz bunu Sedişehir'de yeniden canlandıralım dedik. Birçok imar değişikliği yaptık, yapmamızda normal ama kendi kültürünüze, kendi milli ve manevi değerlerinize hizmet edemiyorsanız, fiziki değişikliklerin bir anlamı olmaz diye düşündük ve bu ilke ile hareket ettik" dedi.

Başkan Tutal konuşmasını şöyle sürdürdü; “Etkinliğimiz inşallah önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Çünkü kendi gençlerimizi kendi kültürümüze aşık etmemiz gerekiyor. Başkalarının kültürü ile bir yere gidemeyeceğimizi biz son 150 yıldır gördük görmeye de devam ediyoruz. Ata sporlarımızın gelişmesi veya milli değerlerimizin toplumdan silinmemesi noktasında beraberce çalışmalıyız.” 2018 yılı ağalık ihalesi 25 Bin TL’den başladı. Yaklaşık 20 kişinin katıldığı ağalık ihalesi, 150 bin TL ile İş Adamı Osman Nuri Bakırcı'da kaldı.

1 Mayıs 2018 Salı Günü yapılacak olan Seydişehir Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşlerinin ağası Osman Nuri Bakırcı oldu.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.