Sporcuyu tedavi, tanımaktan geçer
SAĞLIK / 5.5.2018 / Görüntülenme: 284

KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Spor Fizyoterapistleri Derneğinin de katkıları ile ‘Sporda Alt Ekstremite Yaralanmaları Sempozyumuna’ ev sahipliği yaptı. Konya Ticaret Odasında, fizyoterapistler ile fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerine yönelik düzenlenen sempozyum, Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Özlem Akkoyun Sert, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Birol Özkalp ve KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade’nin selamlama konuşmaları ile başladı.

SPORCUYU SPORA HAZIRLAYAN KİŞİLERİZ

Fizyoterapistlik mesleğinde, insan sağlığında ve insanın tedavisinde verilen rehabilitasyonda gerçekten çalışan, önemli görevler paylaşan bir meslek olduğuna dikkat çeken Spor Fizyoterapistleri Derneği Kurucusu Prof. Dr. Nevin Ergun, “Böyle sempozyumlarda bilgilerimizi tazelemek, fikir alışverişinde bulunmak çok faydalı oluyor. Fizyoterapistler olarak sadece yaralanmalarda değil, performansın arttırılmasına yönelik de çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sporcuyu değerlendirip, tanıyıp spora hazırlayan kişileriz. Araştırmaya incelemeye açık bir mesleğe sahibiz; söylemlere değil de bilimsel verilere göre tedavilerimizi şekillendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Multidisipliner Yaklaşımın Önemi-Akademisyenlik ve Saha” alanında katılımcılara sunum yapan Prof. Dr. Gül Baltacı, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Baltacı, “Nitelikli bir akademik eğitimin yanında, bilgiyi uygulama becerisi fizyoterapi alanında başarının anahtarıdır. Yolun başında olan insanlar olarak sizlerin alandaki diğer uzmanlardan farklı bir şey yaparak, bilginizin üzerine bilgi koymanız gerekmektedir. Yaptığınız işin her noktasını bilmek, tanımak önemli, diğer bir nokta da sporu iyi bilmelisiniz ki sporcuyu tedavi edebilesiniz” dedi.

Sempozyum, Alt Ekstremite Spor Yaralanmalarının Önlenmesinde Anahtar Noktalar, Sporda En Sık Görülen Alt Ekstremite Yaralanmaları, Alt Ekstremite Yaralanmalarına Biyomekanik Bakış ve alanında uzman isimlerin sunumları ile sona erdi.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.