Jüri üyelerini terleten yarışma
MAGAZİN / 9.5.2018 / Görüntülenme: 1982

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) tarafından düzenlenen 4. Geleneksel Yemek Yarışmasının bu yıl ki ana teması, Konya Ramazan Yemekleri oldu. Yarışmada ana yemek, tatlı, hamur işi ve öğrencilerin hazırlamış olduğu yemekler olmak üzere 4 kategoride gerçekleştirildi.

Yarışma ile ilgili kısa bir açıklama yapan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Bahadır Akın: “Akademik faaliyetler yanında, zaman zaman şehrimizle bütünleşme adına sosyal etkinlikler gerçekleştirmenin de önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anda gerçekleştirdiğimiz faaliyet de bu kapsamda değerlendirilebilir. Bu yılın yarışma konsepti Konya Ramazan Yemekleri olarak belirlendi” dedi.

Annelerimizin yapmış olduğu sahur ve iftar yemekleri çerçevesinde hatıralarımızda geniş yer tutan Anadolu yemeklerinin mutlaka güncellenmesi ve unutulanların da hatırlanması için böyle bir konu başlığını uygun gördüklerini ifade eden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise şunları söyledi; “Anadolu’muzun Selçukludan bu yana iftar, sahur geleneğinde de farklılıklarının olduğunu ve bunun tanınması için, gençlere aktarılması için de bu yarışmanın vesile olacağını düşünüyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından Türk halk müziği dinletisi ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Daha sonra jüriler kendi kategorilerinde yemeklerin tadımını yaptı ve oylama sonucunda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yarışmada dereceye girenler ana yemek kategorisinde,

Birinci, Ayşe Akın,

İkinci; Fadime Türkmen,

Üçüncü; Rahime Tosun,

Tatlı kategorisinde,

Birinci, Mehmet Tosun,

İkinci; Emine Coşkun,

Üçüncü; Sedanur Didin,

Hamur işi kategorisinde,

Birinci; Sümeyye Gündeş,

İkinci; Fadime Camızcı,

Üçüncü; Selvinaz Kayabaşı,

Öğrencilerin hazırladığı yemekler kategorisinde ise,

Birinci; Efnan Kılıçarslan,

İkinci; Yücel Ayaz,

Üçüncü; Zeynep Çınra olarak belirlendi.

Programın sonunda yarışmaya katkıda bulunanlara ve jüri üyelerine teşekkür belgeleri takdim edildi.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.