İthalat ile sorun çözülmez
EKONOMİ / 11.5.2018 / Görüntülenme: 107

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, canlı hayvan ve et ithalatını gündeme getirdi. Ömer Fethi Gürer önergesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına, “2017 yılında her aşamada gümrük vergisi yüzde 135'ten yüzde 26'ya düşürüldü. Karkas ette ise yüzde 100 ile yüzde 225 arasında değişen gümrük vergisi oranı yüzde 40'a düşürüldü. Besilik hayvan ithalatında daha önce gümrük vergisi yüzde 60'tan yüzde 10'a indirilmişti. Bu düzenlemelerden yararlanan ithalatçı sayısı kaçtır? Uygulama ne kadar sürecektir?” sorularını yöneltti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise önergeye verdiği cevapta, bakanlıklarınca et ve et ünleri ile tarım ve hayvancılık ürünlerine yönelik piyasalar ve gelişmelerin takip edilmekte olduğunu söylemekle yetindi. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’nün et fiyatlarının makul bir seviyede tutulması noktasında gerektiğinde piyasaya müdahalede bulunduğunu belirten Bakan Fakıbaba, bu kapsamda Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'nce gerekli tedbirlerin alındığını ve fiyat dalgalanmalarının en aza indirilmesi amacıyla çalışmalar yapıldığını iddia etti.

FİYAT DALGALANMALARINI ÖNLEMEK İÇİN

Bakan Fakıbaba, kırmızı et piyasasındaki fiyat dalgalanmalarını en aza indirmek ve besicilere daha uygun fiyatla besilik ana materyal temin edilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu Kararı ile verilen yetki ve kontenjan dâhilinde ESK’nın, canlı hayvan ve et ithalatı yaptığını bildirdi. Fakıbaba, “İthal edilmek amacı ile laboratuvarlara gönderilen et numuneleri ulusal ve uluslararası metotlarla analiz yapılmakta olup, istenen analizlere göre analiz süresi bir gün ile on gün arasında değişebilmektedir” dedi. 

“HAYVANCILIĞIN GELDİĞİ NOKTA İÇLER ACISI”

Türkiye’de hayvancılığın geldiği noktayı ‘İçler acısı’ olarak tanımlayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bir zamanlar tarımda ve hayvancılıkta kendi kendine yeten ender ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin bugün Sırbistan’dan bile et ithal edecek duruma düşürüldüğünü hatırlattı, buna rağmen piyasalarda et fiyatlarının bir türlü makul seviyede tutulamadığını kaydetti.

YERLİ BESİCİ DESTEKLENMELİ

Yerli besicinin desteklenmediğini, buzağı ölümlerinin bir türlü önlenemediğini öne süren Ömer Fethi Gürer, “Besicimiz artan maliyetler karşısında zor durumda iken, fiyat dalgalanmalarının önüme geçmek isteyen hükümet, bir pansuman tedbir olarak canlı hayvan ve et ithalatına yöneldi. Bu durum, yerli üreticiyi daha da sıkıntılı bir konuma soktuğu gibi piyasada et fiyatlarının yükselmesine de engel olamadı. Sürekli artan yem fiyatları durdurulamıyor. Hayvanlar otlaklarda meralarda değil kapalı alanlarda sürekli yem ile beslendikçe maliyet artıyor ve girdilerde sorunlar maliyeti yükseltiyor” dedi.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.