Ramazan’da alışverişe dikkat!
EKONOMİ / 22.5.2018 / Görüntülenme: 211

Türkiye'nin e-ticaret platformu GittiGidiyor, Ramazan dönemindeki alışveriş alışkanlıklarına, düzenlediği anketle ışık tuttu. 10 bin platform kullanıcısının katıldığı anket sonuçlarına göre, her üç kişiden birinin Ramazan'da daha fazla alışveriş yaptığı ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 55'i Ramazan'daki genel alışveriş tutumunu “Alışveriş miktarım aynı kalır” ifadesiyle ortaya koyarken, yüzde 33'lük kesim Ramazan'da daha fazla alışveriş yaptığını, yüzde 15'lik kesim de daha az alışveriş yaptığını belirtti.

RAMAZAN'DA DAHA SIK MİSAFİR AĞIRLIYORUZ

“Ramazan döneminde alışverişi artırmanızın nedeni nedir?” sorusunun yöneltildiği ankette, katılanların yüzde 42'si “Normalden daha fazla misafir ağırlarım” yanıtını verdi.  Bu yanıtı yüzde 39 ile “Normalde yaptığımdan daha fazla gıda alışverişi yaparım”, yüzde 38 ile “Sadece Ramazan'da satın aldığım ekstra ürünler var”, yüzde 18 ile “Oruç tuttuğum için her şeyi canım çeker”, “Ramazan ayında indirimli ürünler almayı seviyorum”, “İhtiyaç sahiplerine gönderiyorum” gibi seçeneklerin bulunduğu “Diğer” ve yüzde 14 ile “Alışveriş isteğim bu dönemde yüksek oluyor” yanıtları izledi.

YAZIN MEYVE-DONDURMA, KIŞIN ET-BAKLİYAT ALIYORUZ

“Ramazan dönemi yaz mevsimine denk geldiğinde bu dönem için hangi ürün/ürünleri daha çok alırsınız?” sorusuna, ankete katılanların yüzde 35'i “İçecek” yanıtını verirken; yüzde 27'si “Su”, yüzde 25'i “Meyve”, yüzde 8'i “Dondurma”, yüzde 3'ü “Elektronik” ve yüzde 2'si “Vantilatör” dedi.

“Ramazan kış mevsimine denk geldiğinde bu dönem için hangi ürün/ürünleri daha çok alırsınız?” sorusuna ise; yüzde 49 ile “Yiyecek”, yüzde 29 ile “Et”, yüzde 9 ile “Giysi”, yüzde 7 ile “Bakliyat”, yüzde 4 ile “Hurma” ve yüzde “2” ile “Ayakkabı” yanıtları verildi.

Ayrıca ankette tüketiciler, Ramazan'da plaj giysisi, oje-aseton ve dudak nemlendiricisi gibi ürünleri satın almaya ara verdiklerini veya diğer dönemlere kıyasla daha az satın aldıklarını belirtti.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.