Hazır Çorba’yı bile ithal ediyoruz!
EKONOMİ / 26.5.2018 / Görüntülenme: 171

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Gümrük ve Ticaret Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Türkiye’nin 2017 yılında ne kadar hazır çorba, gofret, kahvaltılık gevrek ithal ettiğini, ithal ürünlerde GDO denetimi sormuştu. Gürer’in sorularına Gümrük ve Ticaret Bakanı Nihat Zeybekçi’den cevap geldi. Bakan Zeybekçi, 1 Ocak- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında çeşitli ülkelerden 1 milyon 228 bin 700 bin Dolar değerinde 556 bin 969 kg hazır çorba ithal edildiğini bildirdi.

TÜRKİYE, 9 MİLYON DOLAR KAHVALTILIK GEVREK İTHAL ETTİ

Bakan Zeybekçi, aynı dönemde 9 milyon 370 bin 527 Dolar değerinde ve 3 milyon 733 bin 39 kg kahvaltılık gevrek ve 10 milyon 789 bin 97 Dolar değerinde de 3 milyon 218 bin 240 kg gofret ithal edildiğini açıkladı.

GİDİŞAT KÖTÜ

Tarım ve tarım ürünlerinde artan ithalatın çeşitli gıda ürünlerinde de paralellik gösterdiğine dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ne yazık ki ülkemiz, AKP hükümetinin uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle üreten bir ülke olmaktan çıktı ve ithal eden bir ülke haline geldi. Hazır çorba, gevreklik, gofreti bile ithal ediyoruz. Ülkemizde üretimi mümkün ola bu gıda ürünleri için yabancı ülkelere milyonlarca dolar para aktarıyoruz. İthalatta frene basılmaz ise ülkemizin ekonomideki karamsar tablosu daha da vahim bir hal alacaktır. Çözüm yerli üretimdir” diye konuştu.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.