Konya’dan iftar manzaraları
YEREL / 28.5.2018 / Görüntülenme: 150

Konya genelinde iftar davetleri, hafta sonu hafta sonuda farklı mekanlarda sürdü. İşte o davetlerin ayrıntıları.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Karatay Sevgi Evleri'nde kalan çocuklarla iftar programında bir araya geldi. İftar programına AK Parti Milletvekili ve Milletvekil adaylarının yanı sıra, Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar’da katıldı. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli iftar öncesi yaptığı konuşmada, Ramazan ayının birlik beraberlik ayı olduğunu ifade ederek, iftar sofrasında beraber oldukları tüm çocukları kendi evlatları olarak gördüklerini söyledi ve ekledi; "Sizlerin iyi şekilde, topluma faydalı insanlar olarak yetiştirilmeniz ve eğitimlerinizi tamamlayarak buralardan ayrılmanız en büyük dileğimizdir. Bütün çalışmalarımız ve gayretlerimiz de buna yöneliktir. İnşallah sizler de gayret göstererek, milletimizin devletimizin size sağladığı bu güzel imkanları en iyi şekilde değerlendirerek hayata atılacaksınız. Sizlere çok değer veriyoruz" dedi.

Yetim ve öksüz çocuklarla iftarda buluşan bir diğer yönetici, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve İlçe Kaymakamı Aydın Erdoğan oldu. Programa katılan protokol üyelerinin eşleri ile iştirak ettiği iftarda konuşan İlçe Belediye Başkanı Tutal; “Günahlardan mağfiret olup, cenneti kazanma ayı olan Ramazan aynı zamanda müminlerin kaynaşması, kardeşlik duygularının artması ve içimizdeki garibi, yetimi, öksüzü hatırlama ve bir daha unutmamaya vesile olma ayıdır. Allah'a bu aya bizleri ulaştırdığı için ne kadar şükretsek azdır. Mazlumun, yetimin, öksüzün duası ile Allah arasında perde bulunmaz. Bu memlekette huzur içerisinde yaşamaya vesile olan gerek güvenlik güçlerimize olsun, gerek bizleri idare edenlere olsun ülkemizin gelişmesini, kalkınmasını bu noktalara gelmesini sağlayanlara da dua etmeliyiz. Ülkemizin birliği, beraberliği, kardeşliği ve gelişerek yükselmesi için dualarınızı eksik etmememiz dileği ile ben hepinize hayırlı akşamlar diliyorum” diye konuştu.

Konya'da yaşayan Trabzonlular ise Konya Trabzonlular Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği geleneksel iftar yemeğinde bir araya gelerek hasret giderdi. Konya’da bir düğün salonunda gerçekleştirilen davete dernek yönetim kurulu üyeleri, kamu görevlisi, esnaf ve öğrenci birçok Trabzonlu, aileleriyle birlikte katıldı. Konya Trabzonlular Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Celalettin Çiftçi ise kısa konuşmasında: “Mübarek Ramazan ayının bu güzel iftar yemeğinde hemşerilerimizle tekrar bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ramazan, birliktelik, paylaşmak ve kaynaşmak için önemli bir fırsattır. Bu ayın bereketi ve rahmeti her alanda kendisini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Profesyonel Turist Rehberleri ise iftar yemeğinde Konya’da faaliyet gösteren bir otulde buluştular. Yemek sonrası ise Turist Rehberlerinin Türkiye’de ve özelde Konya’da yaşadığı sorunlar konuşuldu. Rehberler temel sorunun, Konya’da grupların daha düşük ücretle lisansı olmayan kimseleri tercih etmeleri ve Konya gibi tarihi ve kültürel öneme sahip bir şehirden yalnızca aslı olmayan hikayelerle ayrılmaları olduğunu söylediler. Rehberler, Tur satın alan kişilerin acentalara rehberlerinin lisanslı olup olmadıklarını mutlaka sormaları gerektiğini ve Lisanslı rehberle tura çıkmanın yasal bir zorunluluk olduğunu bildirdiler.

Konya Turist Rehberleri olarak Konya’yı tarih, doğal ve kültürel açıdan layıkıyla tanıtmak için kendilerini sürekli geliştirdikleri, üniversitelerden destek aldıklarını da dile getirdiler. Rehberlik Ücretlerinin bakanlık tarafından her 6 ayda düzenlendiğini bildiren rehberler artık kendisini Rehber olarak tanıtan lisanssız kimselere prim verilmemesini rica ettiler.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.