Konya’dan Kadir Gecesi manzaraları
GÜNDEM / 11.6.2018 / Görüntülenme: 152

Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi dolayısıyla tüm yurtta camiler dolup taşarken, Konyalıların yine ilk tercihlerinde biri Mevlana Meydanı oldu. Meydanda yer bulamayanlar, Mevlana Caddesi üzerine saf tutarak namazlarını kıldı. On binlerce insan, mübarek gecede ellerini semaya açarak, ülkemizin birlik ve beraberliği, dünya üzerindeki mazlum milletlerin kurtuluşa erişmesi için dua etti. Geceye Konya Valisi Yakup Canbolat ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile AK Parti Konya Milletvekili Adaylarıda katıldı. Teravih namazından önce İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’nun vaazını dinleyen vatandaşlar, geç saatlere kadar ibadetlerini sürdürürdü.

Meram Belediyesi tarafından Sekine Hatun Camii’nde düzenlenen ve akşam namazından sonra başlayıp sabah namazına kadar devam eden ‘Kadir Gecesi İhya Programı’na binlerce kişi katıldı. Enderun Usulü Teravih Namazı ile başlayan program, Meram Müftüsü Sabri Kütükçü’nün vaazı ile devam ederken Konya Müftüsü Ahmet Poçanoğlu dua etti. Program, Kur’an-ı Kerim, Mevlid ve İlahi ziyafeti, Tesbih ve Teheccüt Namazı, Sahur İkramının ardından Sabah Namazı’nın eda edilmesiyle sona erdi. Gecede ayrıca Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı. Vatandaşlar salavatlar eşliğinde ve gözyaşlarıyla Sakal-ı Şerif’i ziyaret ettiler. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerin ardından Tesbih Namazı ve Teheccüt Namazı kılındı. Meram Belediyesi ise sahur ikramında bulundu.

Karatay Belediyesi ise mübarek gün ve gecelerde geleneksel hale getirdiği ikramlarını, Kadir Gecesinde Aziziye ve Sultan Selim Camilerinde teravih namazı sonrasında gerçekleştirdi. Geceye katılan Konyalılara soğuk şerbet ikram edildi.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.