Tek seansta üç ameliyat
SAĞLIK / 12.6.2018 / Görüntülenme: 229

Yaklaşık 45 yıldır Almanya’da yaşayan Sıddıka Çetinkaya, riskli bir kalp ameliyatı olmak için Almanya yerine Konya’da Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ni tercih etti. 68 yaşındaki Çetinkaya, bir sene kadar önce özellikle yürümekle belirginleşen nefes darlığı, halsizlik ve yorgunluk şikayetiyle Almanya’da doktora başvurmuş. Hastanede yapılan tetkiklerinde iki kalp kapağında problem olduğu ve ameliyat edilmesi gerektiği söylenmiş. Ancak konuyla ilgili daha detaylı bir bilgi verilmemiş. Buradaki doktorlara güvenemeyen ve içi rahat edemeyen Çetinkaya, Türkiye’de tetkik ve tedavisini yaptırmak için kendi isteği ile araştırmaları neticesinde Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu.

RİSKLİ BİR AMELİYATTI

Burada yapılan tetkiklerinde bir kalp kapağında daralma ve yetmezlik, diğer kalp kapağında ise yetmezlik tespit edilen Çetinkaya’nın ayrıca yapılan koroner anjiyografide iki damarında tıkanıklık mevcut olduğu ve kalp krizi geçirdiği tespit edildi. Akciğerlerinde aşırı sıvı toplanması bulunan Çetinkaya ve yakınları, ameliyat ile ilgili detaylı bilgi verildi. Çetinkaya ve yakınları başta Prof. Dr. Mustafa Büyükateş olmak üzere Kalp Cerrahisi ekibine güvendiklerini ve her türlü riski kabul ettiklerini ifade ettiler. İlgili dahili branşlarla temasa geçilerek hastanın ek problemleri kontrol altına alınarak operasyona hazırlandı. Hasta Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Büyükateş ve ekip arkadaşlarınca operasyona alındı.

ÜÇ BÜYÜK KALP AMELİYATI BİR ARADA YAPILDI

Prof. Dr. Mustafa Büyükateş oldukça başarılı geçen ameliyat ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Hastamız ameliyat edilerek iki kalp kapakçığı değiştirildi ve aynı anda iki kalp damarına da baypas yapıldı. Ameliyat esnasında hastaya diyaliz uygulanarak vücutta birikmiş olan fazla sıvı uzaklaştırıldı. Hasta aynı seansta 3 büyük kalp ameliyatını birlikte olmuş oldu. Sorunsuz bir şekilde ameliyattan çıkan hastanın yoğun bakım süreci de oldukça hassas şekilde takip edildi ve durumu normalleşen hasta servise çıkarıldı. Servis takiplerinde de değerleri normal seyreden hasta bugünlerde şifa ile taburcu ediliyor. Hastamızın Almanya’dan Konya’ya gelerek bizlere güvenmesi ve tedavisini bizlere yaptırması Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin gelmiş olduğu nokta açısından gurur vericidir.”

“BURADA KENDİMİ GÜVENDE HİSSETTİM”

Geçirdiği ameliyat sonrası oldukça sağlıklı ve mutlu görünen Sıddıka Çetinkaya, “Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çok iyi bir hastane. Almanya’da ameliyat olmayı istemeyip burada olduğum için çok memnunum. Burada kendimi çok güvende hissettim. Almanya’daki doktorlara canımı emanet edemezdim. Burada kendi doktorlarımıza ise içim rahat bir şekilde emanet ettim. Allah bütün hastane personelinden ve özellikle de Prof. Dr. Mustafa Büyükateş hocadan ve arkadaşlarından razı olsun” dedi.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.