Güzel bir ışık gördük
EKONOMİ / 20.6.2018 / Görüntülenme: 88

Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mart ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini yazılı bir açıklama değerlendirdi. Yakup Yıldırım açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“2016 yılında yaşanan hain darbe teşebbüsü sonrası işsizlik rakamlarında yukarıya doğru bir çıkış vardı. 1.6 puanlık rakam ile işsizliğin düşürülmesi noktasında güzel bir ışık gördük. Seçim sonrası belirsizlik ortamının da kalkmasıyla istikrarlı bir şekilde çift hanelerden tek hanelere işsizlik rakamlarının düşeceğini öngörmekteyiz”

TARIMSAL TEŞVİKLER DAHA İYİ ANLATILMALI

“Bu veriler ışığında sanayi ve hizmet sektöründe artış gözlemlenirken, tarım alanında geçen yıla oranla gerileme görmekteyiz. Bir önceki aya göre tarımda istihdam oranında ciddi bir artış var ancak geçen yıla oranla azalma görülmekte. Hükümetimiz bu alanda çok özel ve çok güzel teşviklerde bulundu. Özellikle tarımsal teşviklerin daha iyi anlatılması ve bu konuda ayrı bir çalışma yürütülerek, beklenen büyümenin burada da canlandırılması gerekmektedir.”

KAYIT DIŞI EKONOMİYE CİDDİ TEDBİRLER ALINMALI

“Mart'ta herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranının geçen yıla oranla düşüşte olduğunu gözlemlemekle birlikte bu oranın yüzde 32,4 olması bizlere (hükümete), bu konuda da ciddi tedbirler alınmasını gerektiğinin sinyali vermektedir”

PİYASALAR ÜZERİNDEKİ BASKILAR KALKACAKTIR

“Ülke olarak ciddi bir süreçten geçmekle birlikte, bu sürecin seçim sonrası ortadan kalkacağına inanmaktayız. Türkiye ekonomisi istikrarlı ve güçlü yapısı ile seçim sonrası belirsizlik ortamının kaybolmasıyla birlikte piyasalar üzerindeki baskının da kalkmasıyla yeniden rahatlayacaktır. Çift haneli işsizlik rakamları büyüyen ekonomimize asla ve asla yakışmıyor. Üreten bir Türkiye ile bu konunun da üstesinden gelerek işsizlik rakamlarında yeniden tek haneli rakamları göreceğimizi düşünüyoruz.”

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.