Her 3 işçiden 1’i mevsimlik
TÜRKİYE / 28.6.2018 / Görüntülenme: 121

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle, bakanlık bünyesindeki enstitülerde görev yapan personelin çalışma koşullarını gündeme getirdi. Gürer önergesinde Bakan Fakıbaba’ya, “Ülkemizde bakanlık bünyesinde bulunan tarımsal araştırma enstitülerinin sayısı kaçtır? Kaç kişi çalışmaktadır? Eğitimlerine göre dağılımları nedir? Mevsimlik işçi var mıdır? Var ise kaç kişidir? 2017 yılı boyunca kaç proje bu kurumlarda uygulamaya alınmıştır? Devam eden proje sayısı kaçtır?” şeklindeki sorular yöheltti.

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ise konuya ilişkin açıklamasında; “Bakanlığımıza bağlı faaliyet gösteren 49 Araştırma Enstitüsü ve 1 Milli Botanik Bahçesi Müdürlüğü bulunmakta olup, çalışan personel sayısı 6.285'dir” açıklamasında bulundu.

Bakan Fakıbaba, personelin 2.230'unun araştırmacı, 495'ininyardımcı personel, 360'ının memur ve 3.200'ünün işçi olarak görev yaptığını, ayrıca enstitülerde 1.087 mevsimlik işçi çalıştığını bildirdi. Bakan Fakıbaba, 2017 yılında 45 projenin başladığını, devam eden proje sayısının ise 321 olduğunu açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Taşeron olarak kalan kamu çalışanları ile mevsimlik işçilerin daimi kadroya alınması gerektiğini ifade ederek, “Emeğin karşılığı verilecek düzenlemeler şart” dedi.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.