Böyle bir sistemin dünyada yok!
SİYASET / 11.7.2018 / Görüntülenme: 85

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Türkiye’de yürürlüğe giren yeni başkanlık modelini, yaptığı yazılı bir açıklama ile eleştirdi. Açıklamasında yeni  sistemden dolayı Türkiye’nin geleceğinden endişe ettiğini belirten Fahrettin Yokuş, şunları dile getirdi;
“Türkiye, dünyada eşi ve benzeri olmayan bir başkanlık sistemine dün itibariyle geçti. Tek adam yönetimi fiilen başladı. Demokrasilerin temeli olan kuvvetler ayrılığı ilkesi, kuvvetler birliğine verildi. Yine çağdaş demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olan "Hukukun üstünlüğü" yerini üstünlerin hukukuna terk etti. Yüksek yargının yapısı daha önce yapılan anayasa değişiklikleri ile iktidarın kontrolüne girmişti. Başkanlık sistemiyle yüksek yargı tamamen siyasallaşarak "Tek Adam" rejiminin emrine tam manasıyla girmiş oldu.

Bu hali ile T. C. Devleti, hukuk devleti olmaktan çıkarılmış, parti devletine dönüştürülmüştür. Bunun en belirgin göstergelerinden birisi de tek adam tarafından atanan başkan yardımcısı ve bakanların görevlerinden dolayı denetim dışı kalıp, yaptığı görev dolayısı ile her türlü suçtan dokunulmazlık zırhı nedeniyle yargılanamaz olmalarıdır.

Hiç bir hukuk devletinde bakanların adi suçlar dahil dokunulmaz hakları yoktur. Bu sadece Türkiye'ye mahsus bir durumdur. Diğer yandan devletteki tüm atamaların ( bakan ) dahil tek kişinin eline bırakılması, tek adam diktatoryasının bir göstergesidir.

AKP iktidara geldiği 16 yıldan bu yana en çok bürokratik oligarşiden ve devlet içindeki güç odakları olarak gördüğü vesayetten şikayet etmiştir.  "Askeri vesayet " ve "Yüksek yargı vesayeti" diye.

Yeni dönemde ne bürokratik oligarşi nede vesayetlerden iktidar çevreleri şikayeti olmayacaktır. En temel insan haklarının rafa kaldırıldığı ve devlette denetimin yok edildiği bir “Tek Adam” yönetimine geldik. Bugünden sonra, tek adam bürokraside atamalar yapacak, görevlerden alacak. Kimse hukuka gidip hak arayamayacak. Görevden alınan kamu görevlisi parti kontrolündeki hukuka gitse dahi hakkını alabilir mi ?

Artık Devletimizin adı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kalsa bile içi boşaltılmış sözde bir Cumhuriyetimiz vardır.

Bu yeni rejim, Büyük Atatürk'ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun kazanımlarını ortadan kaldırmak üzerine kurgulanmış çarpık bir yönetim anlayışıdır.

Diğer yandan özellikle devlet yönetimi bundan böyle tam bir “şirket” yönetimine dönüşecektir. Başta kamuda liyakat olmak üzere her şey ortadan kaldırılacaktır.

Endişemiz o dur ki; Devleti somutlaştıran kamu görevlilerinin güvenceleri elinden alınmasıdır. Memurun güvencesinden rahatsızlığını geçmişte defalarca dile getiren Başkan Erdoğan'ın bunu ortadan kaldırmaya tevessül etmesidir.!

Her bakımdan devletimizin geleceği için endişe duyduğumuz başkanlık sistemi, korkarım ki milletimizin üzerine bir kabus gibi çökecektir.

Türkiye sevdalısı vatanseverler olarak, ülkemizin aleyhine oluşacak her hususta tavrımızı ortaya koyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.