Öğrencilere lojistik eğitimi fırsatı
EĞİTİM / 8.8.2018 / Görüntülenme: 124

Coğrafi olarak konumu gereği erişilebilir olması, Avrupa ve Ortadoğu’ya demiryolu ile erişim imkânı, Konya’da üretilen ürünlerin en kısa zamanda ulaşımını sağlayacak havayoluyla ulaştırma imkânı, hızlı tren ulaşımı, Mersin Limanı’na yakınlığı, Konya’nın artan ihracat kapasitesi, Konya’da yapımına başlanan Kayacık Lojistik Merkezi, Konya’da uluslararası ticaret ve lojistik eğitimi almanın önemini ve farkını bir kez daha otaya koydu.

İHTİYAÇLARI ANALİZ EDEN MEZUNLAR

Bölge ve ülke ihtiyaçlarını gözeterek akademik yapısını şekillendiren ve bölümler açan KTO Karatay Üniversitesi de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesindeki Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü ile çağın gereklerini karşılayabilecek lojistik ve uluslararası ticaret alanında uzman, aranan mezunlar yetiştiriyor. Eğitim süreleri boyunca sektör temsilcileri ile de Sektör Danışmanlığı Projesi’yle buluşma fırsatı yakalayan öğrenciler, teorik bilgilerinin yanı sıra 4 yıllık iş tecrübesi elde ediyor, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda kendilerini yetiştirerek mezun oluyor.

DOĞRU BÖLÜM, DOĞRU ÜNİVERSİTE

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’nün önemine değinen KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk açıklamasında, “Ülkemizin ekonomik hedeflerine ulaşması açısından, lojistik alanındaki yatırımların artması gerekmektedir. Lojistik, dış ticaret hacminin büyümesi ve yabancı sermayenin ülkeye kazandırılmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir. Uluslararası ticaret hacminin artmasına, ülkeler arasındaki sınırların kalkmasına paralel olarak lojistik sektörü son dönemde önem kazandı.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik günümüzde dünyadaki en önemli, en büyük ve en dinamik sektörlerden biri haline geldi. Artık mal ve hizmetler dünyanın herhangi bir coğrafyasında tasarlanıp, bir başka coğrafyasında üretilip ve başka bir yerinden talep görüyor. Dolayısıyla mal ve hizmet üreten şirketleri öne çıkaran ve avantajlı hale getiren etken hız ve zamanında teslimat olarak ortaya çıkıyor. Doğru ürünün, doğru yerde, doğru zamanda ve kabul edilebilir bir maliyetle müşterilere ulaştırılması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’deki firmalar artık dış pazarlara daha fazla açılmakta; küresel markalar oluşturarak, stratejik birleşmeler veya satın alımlar gerçekleştirerek gerçek anlamda çokuluslu firmalara dönüşmekte diyen Başkan Selçuk Öztürk, “Bu süreç, küresel rekabetin yarattığı risk ve fırsatları değerlendirebilecek, farklı kültürel yapılara uyum sağlayabilecek ve uluslararası pazarlama, finansman ve stratejik konularda karar verip uygulayabilecek, uzmanlara olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu bağlamda asıl sermayemiz olan insana yatırım noktasında KTO Karatay Üniversitesi olarak sektörü ve sektörün doğru yönetimini önemsiyoruz. Şehrimize ve ülkemize en üst düzeyde fayda sağlayacak bölümler ile üniversitemizi taçlandırıyoruz. Ahilik geleneğini iş dünyası ve öğrenciler arasında oluşturduğu bağ ile sağlamakta olan KTO Karatay Üniversitesi, mezun olduktan sonra da öğrencilerini Konya’nın geniş olanaklarından yararlandırmak için çalışmalar yapıyor” diye görüş belirtti.

YENİ BÖLÜME 30 BURSLU ÖĞRENCİ

Yaklaşık 20.000 üyesiyle Türkiye’nin en büyük Sivil Toplum Kuruluşlarından birisi olan Konya Ticaret Odası’nın üniversitesi KTO Karatay Üniversitesi, yeni dönem Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencilerini heyecanla bekliyor. Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü 2018-2019 akademik yılında 30’u burslu olmak üzere toplamda 40 öğrenci alacak.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.