En çok sevinen engelliler oldu
YEREL / 14.8.2018 / Görüntülenme: 99

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleri öncesinde gündeme getirdiği ‘Millet Kıraathanelerinin’ ilki Meram’da yükseliyor. “Meram Millet Kıraathanesi’nin” kurulmasına en çok sevinenler ise görme engelliler oldu. Yatırım hakkında açıklama yapan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, kıraathaneyi Eylül ayı içinde açmayı hedeflediklerini söyledi.    

‘MİLLET KIRAATHANESİ’ BÜNYESİNDE

YENİLİRLER BARINDIRIYOR

‘Millet Kıraathanesinin’ kolay ulaşılabilmesi için Ahmet Özcan Caddesi üzerinde bulunan Rabia Spor merkezinde hayata geçirildiğini ifade eden Başkan Fatma Toru, yatırımı komşuluk ilişkilerini geliştirmek ve geleneksel mahalle kültürünü ihya etmek adına önemli bir yatırım olarak nitelendirdi. ‘Millet Kıraathanesinde’ Meram Belediyesi olarak, her kesimi kucaklayabilecek şekilde yenilikçi bir konsepte imza attıklarının altını çizen Toru;

“Kadın-erkek, genç yaşlı her kesimi kucaklayıcı bir anlayış ile her yaşa hitap eden oturma alanları, etnospor bölümleri, oyun özellikle zeka oyunlarının yer aldığı konsepte ek olarak birde görme engelliler için ilkleri gerçekleştirdik. Onların engellerine rağmen kolaylıkla kullanabilecekleri bir mekan olmasının yanında birde kütüphane kuruyoruz. Kütüphanede 300 eseri görme engellilerin istifadesine sunacağız. Bu kitapların yanı sıra kıraathanemiz, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM)’e üye oldu. Böylelikle hemşerilerimiz internet üzerinden buradaki e-kütüphane’de bulunan hem sesli kitaplardan hem de metin formatındaki eserlerden yararlanabilecekler” diye konuştu.

“GÖRME ENGELLİLER İÇİN

KÜTÜPHANE VE ÖZEL ALANLAR”

Bu yeni formatta görme engellilerin brail alfabesiyle metin yazdırabileceklerini, çıktı alabileceklerini ifade eden Toru, bunun yanında doküman okuyucular, elektronik büyüteçler ve kabartma yazı tableti ile kalemlerinin de bulunduğu bir ortam hazırladıklarını kaydetti. Tüm bunları hazırlarken Görme Engellileri Koruma Derneği Konya Şubesi ve görme engelli vatandaşlarla işbirliği yaptıklarını söyleyen Toru, “Belediye olarak engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve zenginleştirmek adına önemli adımlar atıyoruz. Bu kütüphanede bunun en iyi örneklerinden biri. Engelli hemşerilerimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Meram’da yaşamanın farkını hissedecekler” diye konuştu.            

“EN ÇOK SEVİNEN GÖRME ENGELLİLER OLDU”

Bu önemli yatırımda, kendilerinin de düşünülmüş olmasından büyük mutluluk duyan görme engelliler, Millet Kıraathanesini ziyaret ettiler. Kütüphane Müdürü Celal Çıtak’tan bilgi alan görme engelliler, yatırımın kendilerine toplumla yeni köprüler kurmaya yarayacağını ve kendilerinin artık geleceğe daha güvenli baktıklarını söyleyerek Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür ettiler.

Görme Engellileri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan’da yaptığı açıklamada, engellilerin özellikle de görme engellilerin bugüne kadar toplumun yalnız kalan kesimi olduğunu söyledi. Görme engellilerin bazı alanlardan yararlanamadığını hatırlatan Özağan;

“Engellileri yine Meram Belediyesi düşündü. Bize yönelik böyle bir düzenleme yapılmış olmasından dolayı çok sevinçli ve mutluyuz. Bu ince düşüncenin arka planında başkanımızın bir kadın olması yatıyor. Görme engellilerin engelsiz insanlarla kaynaşmasına ve herkesin empati yapmasına vesile olacak. Bunu düşünen başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Meram Belediye Başkanı Fatma Toru olmak üzere bunu düşünen herkese şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu. 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.