Vücut kimyamız bozuluyor
SAĞLIK / 22.8.2018 / Görüntülenme: 201

Kurban Bayramı etlerin en bol ama ne yazık ki sağlıklı beslenmenin genellikle en düşük olduğu bayramımız olduğu bildirildi. Peki bu sorunun önüne nasıl geçebiliriz?

Kurban Bayramı’nda beslenmemize dikkat ederek yediklerimizin hem miktarını azaltıp hem de yağ tüketimini en aza indirirsek, sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz.

İlk yapılması gerekenlerin başında ise kurban etinin kesildikten sonra en az 12-24 saat bekletilmesi gerekiyor. Çünkü taze etin sert olması sebebiyle insana verdiği rahatsızlıkların başında şişkinlik, kabızlık, ishal veya hazımsızlık.

Eğer taze eti hemen tüketmek istiyorsak basınçlı tencerelerde çok kısık sıcaklıklarda yağ eklemeden uzun sürede pişirmemiz belki bu sorunların önüne geçebilir. Diyetisyen  Bilgegül Yavuz konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

“Et tüketiminin yüksek oranda arttığı bu dönemde ziyaretlerimizde dahi et tüketebiliyoruz. Bunun önüne geçmek için mutlaka daha küçük porsiyonlarda ve yağsız şekilde pişen etleri yemek bizi birçok rahatsızlıktan koruyabilir.

Sabah kahvaltılarımızı et yerine yumurta peynir gibi daha hafif protein gıdaları ile geçirmemizde gün içerisinde rahatlıkla belli porsiyonlarda et tüketmemize yardımcı olabilir.

Eti kızartmak veya mangalda pişirmek yerine haşlayarak, fırında pişirerek veya tavada yağ eklemeden uzun sürede pişirmek çok daha sağlıklı olup tüketilen etin besin miktarını korur.

Bayram ziyaretlerimizde tatlı ikramlarına da dikkat etmek kaçınılmazdır. Bayram ziyaretlerinde tatlı ikramları fazla olacağından tatlı tüketimini abartmadan kararında bırakmak hatta gerekirse tatlı tüketimini en aza indirmek en sağlıklısıdır. Özellikle de şeker, kolesterol veya tansiyon gibi hastalıklarımız varsa yasaklarımız her zaman geçerlidir ne yazık ki.”

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.