Gölsu projesinde İvriz’de nasiplenecek
YEREL / 28.8.2018 / Görüntülenme: 168

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Ereğli İvriz sağ sahil sulaması yenileme çalışmalarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasına; “DSİ Konya ve Ereğli’ye yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor” diyen Genel Müdür Mevlüt Aydın, Ereğliye son dönemde yapılan su yapılarının artması ile bölgedeki tarımsal faaliyetlerin geliştiğini belirtti.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Konya’nın Ereğli ilçesinin de nasibini aldığını kaydeden Aydın, açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içme suyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunuyor.

Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi, ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.     

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Çalışmaları devam eden Ereğli İvriz Sağ Sahil Sulaması Yenileme İnşaatı ile 247.500 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. İş kapsamında 550 metre Ø2400 çapında çelik boru sevkiyatı, 3600 metre Ø800 çapında çelik boru ile muhtelif çaplarda toplam 13 bin 500 metre HDPE Boru tamamlanmış olup, her iki boru türünde de montaj kaynak ve inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Ana Tahliye Kanalı imalatlarında 2100 metre taş trapez kanal imalatı, 550 metre beton dik duvarlı kanal imalatları tamamlanmış olup, kanal çalışmaları sulama sezonunun bitmesiyle tekrar başlayacaktır.”

BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK

Aydın açıklamasının sonunda ise Ereğli İvriz Sağ Sahil Sulaması Yenilemesi projesinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte bölge insanının ekonomik olarak rahatlamasına ve 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık116 Milyon TL katkı sağlanacağını kaydetti.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.