Krizi çözmek yerine bahane üretiyorlar
GÜNDEM / 12.9.2018 / Görüntülenme: 169

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, il yönetim kurulu üyeleri ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Konya’da faaliyet gösteren ferklek meslek gurup temsilcilerini ziyaret etti.

Sırasıyla Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Selek, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Aşkın Yaşar, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız ve Kırmızı Et Üreticiler Birliği Başkanı Nazif Karabulut’u ziyaret eden CHP’li heyet, oda başkanlarından mesleklerinin sıkıntıları ve ekonomide son dönemde yaşanan gelişmelerin tabana yansımaları hakkında bilgi aldılar. İşte o ziyaretlerden oda başkanlarının açıklamaları;

Seyit Faruk Selek Konya SMMMO Başkanı

“Ülkemizin içinde bulunduğu süreçten en çok etkilenen bizleriz. Hizmet ücretlerimiz 3-4 yıldır aynıdır. Ekonomideki olumsuz gelişmelerden etkilenmekteyiz. Piyasa sıkıntılıdır. Vatandaşın durumu da iyi değildir. Hükümetten beklentimiz piyasayı rahatlatıp, gerekenleri yapmasıdır”

Prof. Dr. Fetullah Arık Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı

“Tarımsal sulamadaki kaçak su kullanımını ve yer altı sularını kontrolsüz kullanmamızdan dolayı su sıkıntısına düşebiliriz. Bundan dolayı da su açığımız çoğalacaktır. Su açığını kapatmak için tarımsal sulamanın yöntemi değiştirilip, daha verimli kullanımı sağlanmalıdır. Kaçak sulama Kontrol altına alınarak yeniden gözden geçirilmelidir.”

Prof. Dr. Aşkın Yaşar Konya Veteriner Hekimler Odası Başkanı

“Ülkemizdeki et açığı ithal et ve canlı hayvan ile giderilmeye çalışılıyor. Bize göre bu politika yanlış. İlla ki ithal edeceksek, damızlık hayvan ithal etmeliyiz.”

Edip Yıldız Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı

“Süt yemi 40 lira iken, 85 liraya çıktı. Sütün litresi 1,70 liradır. Maliyetini karşılamıyor. Türkiye’nin kırmızı et açığı var. 6,5 milyar dolarlık et ithalatı yapmışız. Sığır yetiştiricilerinin yüzde 50’sine destek verilseydi. Bu açık kapanırdı. Üretim planlamamız yok. Süreçte de iyi yönetilemiyor”

Nazif Karabulut Konya Kırmızı Et Üreticiler Birliği Başkanı

“Et ithalatından dolayı sıkıntılıyız. Karkas etin fiyatı 29 lira iken, bugün de aynı fiyat uygulanıyor. Yem ise yüzde yüz zamlanarak 40 TL’den 75-80 TL’ye çıktı. Sektörün önü karanlıktır. Bütün bu olumsuzluklardan dolayı sektördeki esnaf sayımız yüzde 50 azaldı”

EKONOMİK GİDİŞAT İYİ DEĞİL

Ziyaretlerle ilgili kısa bir değerlendirme yapan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ise, “Oda ziyaretlerinde esnaflarımızın, sanatkarlarımızın ve üreticilerimizi temsil eden odalarımızın ekonomik gelişmelerden ve dövizin yükselişinden nasıl etkilendiklerini ve çözüm yollarını ele aldık. Ekonominin gidişatı ve görünün tablo hiçte iç açıcı değildir. İktidar ekonomik krizi çözmek yerine, konuşulmasını ve tartışılmasını engellemeye çalışıyor. Umarız iktidar bu yanlıştan dönerek, ülkemizin içinde bulunduğu süreçten biran önce kurtarır. CHP olarak ta bu sürece elimizden gelen katkıyı sunarız” dedi.

KRİZİ ÇÖZMEK YERİNE, BAHANELERLE GEÇİŞTİRİLİYOR

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener de açıklamasında; “Her kriz ortamında kazananlar ve zenginleşenler olduğu gibi, kaybeden ve fakirleşende olur. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal tablo ancak 3- 5 yıl içinde düzelir. Piyasa normal seyrine döner. Geldiğimiz süreçte esnaflarımız sattığı fiyattan yeni ürün alamadığından dolayı batacak duruma gelmiştir.  Özellikle üreticilerimiz için durum iyi değildir. Mazot, gübre ve diğer girdiler yüzde 40 artmıştır. Nasıl ekim yapacak ve geçimini sağlayacaktır. Bugün dolar 6 liraya düşse bile kriz vardır. İktidar krizi çözmek yerine, yeni gündemlerle ve çeşitli bahanelerle geçiştirmeye çalışıyor. Bu yanlıştan dönmesi ülkemizin hayrınadır. Oda ziyaretlerindeki görüştüğümüz konuları ve sorunları genel merkezimize iletip, sorunların takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.