Dünya şampiyonası 2021’de Türkiye’de
TÜRKİYE / 28.9.2018 / Görüntülenme: 200

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu ile Konya Serinofil Kanaryacılar Derneği’nin birlikte organize edeceği ‘Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Yarışması Anadolu Kupası’ finali, 29-30 Eylül günleri Aksaray Yolu TÜYAP Fuar Merkezi’nde yapılacağı bildirildi. Finale Türkiye genelinden 5 bin 767 kuşun katılacağı açıklandı.

Yarışması ve Anadolu Kupası hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu Başkanı Yılmaz Çakmak, bu yıl Anadolu Kupası Finalinin Konya’da yapılacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Çakmak konuya ilişkin açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Birinci ayağını Konya’da yapacağımız yarışmaların diğer ayakları önümüzdeki günlerde Ankara, İstanbul, Urfa İzmit Bölgelerinde yapılacak. Bölge Şampiyonluklarının belirlenmesinin ardından Türkiye ayağının son bölümü olan Türkiye Şampiyonluk Yarışması, Bursa da yapılacak. Türkiye genelinde ki yarışmaların tamamlanmasından sonra ise Türkiye Şampiyonu olan adayımız, Ocak ayı içerisinde ise Hollanda da yapılacak Dünya Şampiyonluk yarışmalarına katılacak.

Her yıl Avrupa’nın bir ülkesinde Dünya Şampiyonluk Yarışması düzenlenmektedir. Bizlerde bu yarışmada ülkemizin Bayrağını dalgalandırıp İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletiyoruz. Konya da yapılacak olan yarışmalara Konya Derneği kendi adına 500’ün üzerinde kuş ile yarışmalara katılacak olması sevindirici. Türkiye’nin dört bir yanından katılan kuş sayısı ise 5 bin 767 olarak belirlendi. Bu geçen yıllara oranla oldukça büyük bir katılım anlamına geliyor.”

Yarışmalarda ilk olarak Irk’ların yarışacağına dikkat çeken Çakmak, 28 ayrı Irk’tan oluşan kuşların daha sonra kendi aralarında kategorilere ayrılıp 186 ayrı dalda yarışacaklarını belirterek; “Tüm yarışlara özel yetişmiş hakemlerimiz katılıyor. Hakemlerimiz, 28 Eylül Cuma akşamına kadar görevlerini tamamlayacak. 29-30 Eylül tarihlerinde ise halka açık bölümde ise yarışmalara katılan binlerce kuş tüm marifetlerini sergileyerek birinci olmak için yarışacak. Dünya Şampiyonluk Yarışmalarına Türkiye 2021 yılında ev sahipliği yapacak. 2021 Yılı Ocak Ayı içerisinde İstanbul’da düzenlenecek olan yarışmaların hazırlıklarına gerek Tarım Bakanlığımız gerek bizler şimdiden başladık. Ben bu vesile ile Konya’da yapılacak olan yarışmalara tüm halkımızı bekliyorum” diye görüş belirtti.

Konya Serinofil Kanaryacılar Derneği Başkanı Mehmet Güler de Konya’da güzel bir başarı yakalamak istediklerini ifade ederek, “Kanarya ve Kafes Kuşu beslemek bizim bir yaşam tarzımız oldu. Bundan büyük bir zevk alıyoruz. Asıl hedefimiz ise tüm gençlerimizi internetten, cep telefonundan kurtarıp bu tür faaliyetlere gelmelerini sağlamak. Bunda İnşallah başarılı oluruz. Konya da yapılacak olan Anadolu Kupası yarışmalarına Konya’dan 500’ün üzerinde Kanarya ve Kafes Kuşu katılacak. Hedefimiz Konya olarak güzel bir başarı yakalamak. Ben de tüm Konya halkımızı özellikle gençlerimizi hafta sonu yapılacak olan yarışmalara bekliyorum” diye konuştu.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.