Sorunlar yumağı giderek büyüyor
EĞİTİM / 30.9.2018 / Görüntülenme: 89

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, 81 il’i kapsayan ziyaretleri çerçevesinde Konya’ya geldi. Orhan Yıldırım, Konya Şube binasında bir araya geldiği Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit ve yönetim kurulu üyelerinden Konya’daki milli eğitimin sorunları hakkında bilgi aldı.

Daha sonra yaptığı değerlendirmede eğitiminde sorunların çözümü yerine giderek arttığına dikkat çeken Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım; “Eğitim-İş Sendikası tüm şubelerimizi kapsayan ziyaretlerimiz sürüyor. Bu anlamda Konya şubemize ziyarete geldik. Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu kararlar sonrasında bunun Türkiye ve Konya'daki eğitim sistemine yansımalarını, olumsuzluklarını not olarak bakanlığa iletiyoruz.

Ziyaretlerimizde yeni eğitim-öğretim yılında da geçmişte yaşanan sorunların çözümüne yönelik atılan adımların fayda etmediğini hatta yeni sorunların meydana gelmesine sebep olduğunu gördük.

Liseye geçiş sınavı sistemindeki yanlıştan dolayı öğrenciler mağdur duruma düştü. Hiçbir yeri talep etmeyen öğrencileri meslek liseleri ve İmam Hatip Liselerine yerleştirilirken, çoğu öğrenciler ise evinden uzak okullara yerleştirildi. Tüm bunlara rağmen 3 binin üzerinde öğrenci Türkiye’de meslek lisesi ve İmam Hatip liselerini tercih etmediği halde sistem otomatik olarak boş olan okullara yerleştirdi. Normalde 30 öğrenci olması gereken sınıf mevcudu 45-50 sayısına ulaştı. Bu durum öğrencilerin iyi bir eğitim alması noktasında 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi iyi bir yıl olmayacağını gösteriyor” dedi.

EKONOMİK KRİZDEN ME ÇALIŞANLARI ETKİLENDİ

Ekonomik krizin toplumun her kesimini olduğu gibi eğitim çalışanlarını da olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çeken Orhan Yıldırım,

“Ülkemiz ekonomik anlamda iyi değildir. TL karşısında yabancı para birimleri üç katına çıkarak ekonomiyi alt üst etti. Bu ekonomik krizden eğitim çalışanları, memur, hizmetlilerin, üniversitede çalışan akademik personelin tamamı yüksek oranda olumsuz etkilendi. Gıda'dan aklınıza gelebilecek her türlü eşyaya, ulaşıma gelmiş olan zamlar nedeniyle artık çalışanların dayanma sınırı ortadan kalkmıştır. Gelirleri yarı yarıya düşmüştür. Bu yüzden Sayın Milli Eğitim Bakanı ve Maliye bakanını Konya’dan uyarıyoruz. Ocak ayını beklemeden artış oranları yeniden düzenlenerek bir an önce tüm çalışanların zararları karşılanmalıdır.

Milli Eğitim Bakanı sık sık güzel sözlerle her şeyin iyi olacağını söylüyor. Ancak okullar açıldı. Hala sorunlar devam ediyor. Hala kitapların dağıtılmadığı haberleri geliyor. Halbuki okulların açılacağı tarih ve kitap dağıtılacak öğrenci sayısı bellidir. Eğitim ve öğretim yılı başlamasına rağmen buna benzer sorunlar devam ediyor. Gelinen noktada da böyle bir eğitim sistemi ile Türkiye medeniyetler seviyesine taşınamaz.

Eğitim-İş Sendikası olarak sürekli büyüyen ve Türkiye'deki başta eğitim sorunları olmak üzere tüm sorunların çözümünü bir an önce laik, bilimsel, demokratik, karma ve ulusal bir milli eğitim sisteminin hayata geçirilmesinde görüyoruz. Dışarıdan alınan kes kopyala yapıştır ile getirilen müfredat sistemi bir an önce değiştirilerek, Türkiye'nin gerçeklerine uygun Atatürkçü düşünce sistemi ve felsefesine de uygun bir düşünce sistemi ile yeni bir müfredat sisteminin hayata geçirmelidir. Yabancılardan alınan o ülkelere özgü olan modellerle Türkiye'nin eğitim sistemi ve sorunu bitmesi de mümkün değildir” diye görüş belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığını eğitimin sorunlarının çözümüne yönelik düzenlemeleri ve sistemleriyle ilgili 15 Ekim'de yapacağı açıklamayı beklediklerini ifade eden Yıldırım, açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Bu süreci takip ediyoruz.  Sorunların çözümüne yönelik bir açıklama gelmezse, hukuksal ve demokratik anlamda üyelerimizden aldığımız güçle mücadelemizi sürdüreceğiz. Eğitim-İş Konya şubemiz sendikal mücadelede aktif ve güçlüdür. Bundan sonra büyüyerek faaliyetlerini yeni şube başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizle sürdürecektir.

Buradan Konya Milli Eğitim Müdürlüğüne sesleniyorum. Konya’da eğitimle ilgili yapılacak olanlarla alınacak kararlarla ilgili sendikalardan görüş ve fikir almalıdır. Sorunların çözümünde de birlikte hareket etmelidir. Aksi takdirde alının yanlış kararlar ve uygulamalardan dolayı kendileri zora düşer. Alınan her yanlış karar karşısında sendikamızı hukuken ve demokratik olarak karşısında bulacaktır.”

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.