Erkoç’tan birlik ve beraberlik çağrısı
TÜRKİYE / 30.9.2018 / Görüntülenme: 240

Kısa adı ANKONDER olan Ankara’daki Konyalılar Dayanışma Derneği, Abdi İpekçi Parkında 1500 kişiye aşure dağıtımı gerçekleştirdi. Aşure dağıtım programına Dernek Başkanı Mehmet Erkoç, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ile İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Türk Kızılayı Ankara Şube Başkan Vekili Ahmet Erdoğan, Sivil Toplum Platformu’nu oluşturan STK Başkanları, Bürokratlar ve çok sayıda Ankaralı katıldı.

Programda yaptığı konuşmada “Hicri yılımızın başlangıcı ve kameri ayların ilki Muharrem ayının onuncu gününe tekabül eden Aşure günü; insanlık tarihi boyunca birçok peygamberimizin hayatlarındaki dönüm noktası denebilecek çok önemli olayların yaşandığı bir gün olmuş ve bu yüzden tüm Müslümanlarca ayrı bir öneme sahiptir” diyen Dernek Başkanı Mehmet Erkoç;

“Aşure; paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesi olarak ifade edilmektedir. Aşurenin bu mecazî anlamı toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Zira başta Filistin, Suriye, Mısır, Doğu Türkistan, Myanmar, Irak olmak üzere İslam dünyasının birçok yerinde adeta Kerbela tekrar yaşanmaktadır.

Bize düşen; Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürdü’yle, Türküyle, farklılıklarımızı zenginlik görmek, hem tarihte gerçekleşen, hem de günümüzde cereyan eden olaylardan ders almak, birlik ve beraberlik içinde olmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; ANKONDER olarak kuruluşumuzdan buyana  ‘Doğduğumuz yer kadar, doyduğumuz yer de önemlidir’ sözünden hareketle hemşerilerimiz ve birlikte hareket ettiğimiz diğer sivil toplum kuruluşları ile birlik ve beraberliğe katkı sağlayacak, kaynaşmaya ve birlikte bir şeyler üretmeye yönelik projeler yapmaya, katkı ve katılım sağlamaya çalışmaktayız.

Bu bağlamda; ortak projeler ürettiğimiz, özellikle sosyal amaçlı projelerde gençlerimizin gönüllülük çerçevesinde görev aldığı Türk Kızılayı Ankara Şubesi ile birlikte siz değerli hemşehrilerimiz ve misafirlerimizle bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur. Katkı ve katılım sağlayan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Erokç’un konuşmasının ardından etkinlik; protokol üyelerinin temsili kurdelayı kesmesiyle başladı. Program, misafirlere aşure ikramının ardından Türk Kızılay’ı temsilcisi Vedia Ulak’ın ‘Ney dinletisi’ ile devam etti.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.